Sosnowiec upamiętnił funkcjonariuszy Służby Więziennej

Data dodania: 2019.09.16

Rok 2019 to jubileuszowy rok 100-lecia więziennictwa w niepodległej Polsce. Szczególny wymiar ogólnopolskich obchodów miała uroczystość w Sosnowcu, gdzie 15 września na placu katedralnym odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową poświęconą byłym funkcjonariuszom, pracownikom i  kapelanom więziennym z Górnego Śląska i z Zagłębia Dąbrowskiego – ofiarom represji i zbrodni sowieckich, niemieckich i okresu stalinowskiego. Ceremonię poprzedziła Msza św. katedrze sprawowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Oprawę muzyczną mszy św. zapewnił Reprezentacyjny Zespół Wokalny Służby Więziennej oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

"Wasza służba jest konieczna, by istniało bezpieczne i spokojne państwo. (...) Ochrona społeczeństwa to pierwsze zadanie służby więziennej" - mówił Biskup Kaszak, namawiając do wdzięczności Bogu za doświadczone dobro.

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej, wpisującej się w postawiony w ubiegłym roku pomnik dedykowany "Funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu", dokonali Wiceminister Sprawiedliwości nadzorujący więziennictwo Michał Wójcik oraz Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. W uroczystości udział brali też m.in. Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński, a także dyrektorzy zakładów karnych oraz kapelani więzienni katoliccy i prawosławni. Napis na tablicy brzmi: ”W hołdzie funkcjonariuszom, kapelanom i pracownikom Straży Więziennej, pełniącym służbę na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, poległym w walkach z niemieckim i sowieckim najeźdźcą, zamordowanym w niemieckich obozach i sowieckich łagrach, w tym – ofiarom zbrodni katyńskiej, zgładzonym przez NKWD w Katyniu, Kalininie, Charkowie, Kijowie i Mińsku wiosną 1940 roku oraz innym ofiarom komunistycznych represji okresu stalinowskiego, w setną rocznicę powołania więziennictwa w II Rzeczypospolitej Polskiej”.

RELACJE MEDIÓW Z UROCZYSTOŚCI:

"Dziennik Zachodni"

Portal służby więziennej