Jubileusze małżeńskie przed Anielską Panią

Data dodania: 2019.10.19

Są ze sobą od 25, 50, a nawet (sic!) 70 lat. Małżeństwa z długim stażem pokazują, że choć zmienia się wiek i starzeje się ciało miłości, której źródło jest w Bogu, nie ubywa! 19 października w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej pary z naszej diecezji podczas Eucharystii świętowały jubileusze pożycia małżeńskiego i odnowili swoje ślubowania.

Mszy św. dla jubilatów przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. "Dziękuję za wasze życie, które przez tyle lat upłynęło Wam razem! (...) Wszystkim Wam gratuluję i modlę się gorąco, żeby Pan Bóg Wam błogosławił, byście potrafili sobie wybaczać, (...) bo tam gdzie wybaczenie człowiek daje sobie szansę, by zacząć budować na nowo miłość, zgodę i pokój" - mówił Biskup. Apelował też o wdzięczność Bogu za to, że mają obok siebie drugą osobę, dzięki czemu nie muszą borykać się z samotnością, która jest jedną z plag naszych czasów. Zalecał także wspólną modlitwę, jako cementującą małżeńską wspólnotę.

Po Eucharystii zebrani otrzymali pamiątkowe modlitewniki i błogosławieństwa Biskupie.

Jak podkreśla organizujący wydarzenie, ks. Grzegorz Koss, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowieckiej, na zaproszenie Księdza Biskupa odpowiedziało niemal 100 par. Najdłuższym stażem mogli pochwalić się jubilaci świętujący w tym roku 70. rocznicę małżeństwa. 1 para to małżonkowie z 65-letnim stażem, 7 par to jubilaci diamentowi (60 lat po ślubie), złotych jubilatów (50 lat po ślubie) było 53 pary, a srebrnych (25 lat) - 27. Poza tym 4 pary będące 40 lat po ślubie i 2 pary ze stażem o 10 lat krótszym.