Msza w Katedrze w intencji mundurowych i urzędników

Data dodania: 2019.11.17

Sosnowiecka Katedra tradycyjnie w pierwszą niedzielę po 11 listopada stała się miejscem celebracji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawianej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, na placu katedralnym, przy pomniku dedykowanemu poległym funkcjonariuszom służb mundurowych i urzędnikom, odbył się uroczysty apel pamięci. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik, Zastępca Prokuratora Generalnego Bogdan Święczkowski, Komendant Główny Policji gen.insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński, a także parlamentarzyści, władze samorządowe i funkcjonariusze policji, straży pożarnej, wojska i służby więziennej.

"Czy idę za przykładem naszych bohaterów, którzy uczciwie, solidnie i rzetelnie pracowali dla Polski i dla niej się poświęcali? Każdy z nas, niezależnie czy jest ministrem, prokuratorem, generałem, oficerem, nauczycielem, uczniem, robotnikiem, biskupem, czy kapłanem winien sobie to pytanie zadać - co ja robię dla Polski? Czy jestem o nią zatroskany i czy ta troska wyraża się tu i teraz w konkretnym czynie?" - pytał Biskup w kazaniu.

Uroczystość była też okazją do wręczenia okolicznościowego medalu na 100-lecie Policji Księdzu Biskupowi Grzegorzowi Kaszakowi. Uroczystą oprawę zapewniła kompania honorowa i orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W niedzielę, 18 listopada, przypadał też Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z tej okazji przygotowano atrakcje dla dzieci, które mogły obejrzeć z bliska zaparkowane na katedralnym placu policyjne radiowozy, a dodatkowo otrzymały upominki.