Trzech kleryków w sutannach

Data dodania: 2019.12.11

W ostatnią niedzielę przeżywaliśmy w Kościele uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W naszym Seminarium z tą wspaniałą uroczystością zbiegły się także obłóczyny kleryków roku III. Obłóczyny, czyli przyjęcie stroju duchownego przez alumna Seminarium, są zawsze wyczekiwanym i budującym wydarzeniem dla całej wspólnoty. Towarzyszą temu liczne przygotowania zarówno duchowe i liturgiczne, a także trochę mniej oficjalne jak np. tydzień krawatowy. Co to takiego? Spieszę z wyjaśnieniem... W tygodniu poprzedzającym obłóczyny, zadaniem kleryków roku III jest każdego dnia ubierać krawat. Klerycy ze starszych roczników mają pilnować, czy ich młodsi koledzy wypełniają ten obowiązek. Zaniedbanie noszenia krawatu może kosztować takiego kleryka zimny prysznic.

Po całym tygodniu przygotowań, przychodzi w końcu długo wyczekiwany czas przyjęcia stroju duchownego. Podczas Mszy Świętej połączonej z obrzędem obłóczyn w tym roku akademickim sutanny przyjęło trzech kleryków z naszego sosnowieckiego Seminarium – Karol Latos, Mateusz Błaut i Konrad Jastrzębski. Dziękujmy za nich Panu Bogu i módlmy się aby ten zewnętrzny znak stał się motywacją do wypełnienia słów Jezusa: "Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali" (J 13,35).

Tekst: kl. Maciej Byrczek
FOTO: Seminarium