Koronowane głowy na ulicach diecezji

Data dodania: 2020.01.07

Rekordowa liczba ok. 1,3 mln osób uczestniczyła w tym roku w uroczystość Objawienia Pańskiego Orszakach Trzech Króli w prawie 900 miejscowościach w Polsce i za granicą. Także w naszej diecezji na ulicach można było spotkać tego dnia koronowane głowy, które za gwiazdą i ze śpiewem kolęd zdążały do żłóbka oddać pokłon Świętej Rodzinie. Oto nadesłane fotorelacje z orszaków:

JAWORZNO

W Jaworznie orszak rozpoczęła Msza św. odprawiana o g. 12 przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Po Mszy św. orszak wyruszył na płytę Jaworznickiego Rynku do tradycyjnej bożonarodzeniowej szopki, gdzie nastąpi finał tej uroczystości. W czasie trwania orszaku młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie (pod czujnym okiem Ewy Szpak i ks. Pawła Łajcy) przedstawiła fragmenty jasełek. Uroczystości zakończyło wspólne kolędowanie ze scholą prowadzoną przez ks. Adriana Piętkę.

DĄBROWA GÓRNICZA

Orszak odbył się w parafii św. Rafała Kalinowskiego. Pochód z Trzema Królami i Świętą Rodziną na czele przeszedł ulicami parafii, a blisko 600 uczestników dało świadectwo swojej wiary. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w uroczystej Eucharystii i jak niegdyś Mędrcy "oddali pokłon Panu".

JAWORZNO-JELEŃ

W zorganizowanym po raz piąty Orszaku wzięło udział ok.400 mieszkańców, którzy ZE śpiewem kolęd przemaszerowali ulicami parafii Świętego Krzyża. Inscenizacje przygotowały dzieci z przedszkola i młodzież ze szkół nr 21 i 22, z terenu parafii.

SOSNOWIEC (Parafia NMP Różańcowej i Plac Papieski)

W Sosnowcu orszaki organizowały wspólnie cztery sosnowieckie parafie. Królowie wyruszyli z parafii Chrystusa Króla, św. Floriana oraz św. Jacka by udać się na Plac Papieski, gdzie przywitała ich Święta Rodzina z parafianami z Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

OLKUSZ (Parafia św. Andrzeja i Rynek)

W Olkuszu orszaki odbyły się po raz piąty. Z bazyliki św. Andrzeja wyszedł orszak w czerwonych strojach z proboszczem parafii ks. Mieczysławem Miarką, z parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w zielonych, a z parafii św. Maksymiliana w niebieskich. W grupie zielonej szedł m.in. ks. kanclerz Mariusz Karaś oraz burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. W Orszaku niebieskim szedł m.in. dziekan olkuski ks. Henryk Chmieła. Nad całością Orszaku czuwał jego koordynator, pełniący też rolę konferansjera i jednego z wokalistów, ks. Czesław Rechul, obecnie wikariusz parafii św. Maksymiliana w Olkuszu. Wraz z niebieskim Orszakiem przyprowadzony został też czarny wielbłąd (pluszowy), o imieniu Rogalik. Trzy Orszaki spotkały się na olkuskim rynku głównym około godz. 11.30, gdzie odbyły się jasełka, w czasie których Trzej Królowie przekazali Dzieciątku Jezus dary mirry, kadzidła i złota. Wspólnemu kolędowaniu przewodził zespół dziecięcy „Anioły Boże” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olkuszu oraz zespół Te Deum z parafii św. Maksymiliana w Olkuszu.

CZELADŹ (Parafia św. Mateusza)

DĄBROWA GÓRNICZA-STRZEMIESZYCE

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się również w Strzemieszycach.  W samo południe uczestnicy tego wydarzenia zebrali się w Strzemieszyckiej Bazylice, aby uczestniczyć we mszy świętej rozpoczynającej wydarzenie.

Licznie zgromadzeni wierni, wyruszyli wraz z trzema królami, z radosnym śpiewem kolęd na ustach, na trasę Orszaku której przewodziła Gwiazda Betlejemska. Orszak zatrzymał się w Domu Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, gdzie odegrane zostały sceny z pałacu Heroda. Następnie Orszak dotarł do Remizy OSP w Strzemieszycach, gdzie zgromadzeni mogli obejrzeć spektakl bożonarodzeniowy pt. „Narodziny wiary”, przygotowany przez uczniów jednej ze szkół na terenie parafii, uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu, a później spotkać się przy smacznych tradycyjnych potrawach i słodyczach, które przygotowało Strzemieszyckie Koło Gospodyń, oraz rodzice uczniów.
Całości dopełniły podziękowania organizatorom i osobą  uczestniczącym w tym wydarzeniu, oraz konkurs na najładniejsze przebranie związane z jasełkami.

SĄCZÓW

Po raz piąty orszak przeszedł ulicami Sączowa. Jak co roku uczestnicy wyruszyli z Trzema Królami w drogę do stajenki. Po drodze wyznaczonych było 5 mansjonów, na których aktorzy odgrywali 5 scen. W rolę orszakowych aktorów wcielili się parafianie. Początek orszakowego wydarzenia miał miejsce o godz. 10.30 na obiekcie sportowym "Orlik" w Sączowie przy ulicy Wolności. W Scenie I aniołowie zaprosili do radosnej wędrówki do Betlejem, królowie zaś namawiali do wspólnego podążania z Gwiazdą. Scenę I zakończyła wspólna modlitwa "Anioł Pański" pod przewodnictwem proboszcza. Radosne nastroje orszakowiczów zaburzyła groźna, piekielna scenografia Sceny II przed Domem Kultury. Tu do głosu dorwały się moce diabelskie. Scena III "Dwór Heroda" rozegrała się na placu strażackim OSP w Sączowie, a Scena IV "Walka Dobra ze Złem" na parkingu biurowca przy ulicy Pocztowej. "Ludzie, ludzie przybywajcie" – nawoływał Anioł. Bo gdzie będzie milej, radośniej i weselej niż w Niebie? Na placu przed kościołem rozegrała się Scena V "Pokłon Trzech Króli". Przybyłych wędrowców w drzwiach świątyni powitała Święta Rodzina. Trzej Królowie złożyli swoje dary. A z nimi, wszyscy uczestnicy Piątego Sączowskiego Orszaku Trzech Króli złożyli swoje dziękczynienia za wszelkie cuda, których doświadczyli w życiu codziennym. Finałowym wydarzeniem Sączowskiego Orszaku Trzech Króli była radosna Msza Święta odprawiona przez proboszcza parafii ks. Marka Sendala.

SIEWIERZ

Ulicami Osiedla Zachód orszak przeszedł po raz 6. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie bardzo licznie zgromadzeni wierni ruszyli ulicami miasta, zatrzymując się na poszczególnych scenach, gdzie mogli podziwiać, przygotowane przez parafian i młodzież szkolną, krótkie przedstawienia zawarte w scenariuszu. Cały Orszak okraszony był wspaniałymi kolędami odgrywanymi przez orkiestrę dętą, której wtórował parafialny chór "Barka".