Modlitwa i opłatek łączą chrześcijan

Data dodania: 2020.01.23

"Niech wasze spotkania ekumeniczne poruszają serca, pomogą w otwieraniu się na innych, we wzajemnym zrozumieniu, dialogu, pojednaniu i okazaniu gościnności. (…) Tych, którzy oddają się posłudze na rzecz jedności chrześcijan, z serca błogosławię" – powiedział papież zwracając się w środę do Polaków podczas audiencji ogólnej.

Tradycyjnie w modlitwę ekumeniczną w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan włączyła się także nasza diecezja. Nabożeństwo ekumeniczne odbyło się 23 stycznia o godz. 18.00 w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu – Milowicach. Przewodniczył mu Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, a kazanie wygłosił biskup ewangelicko-augsburski diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago. Pozdrowienie do wiernych skierował też biskup Marian Niemiec. Diecezjalne spotkanie ekumeniczne przygotował ks. Mariusz Karaś, który po kilku latach powrócił do sprawowania funkcji diecezjalnego duszpasterza ds. ekumenizmu.

"Gościnność tworzy gościnność, okazywana życzliwość przynosi owoce, pod postacią szczerej serdeczności. Zatem chyba warto w kontekście ekumenicznego współbycia podjąć ten temat" - mówił w kazaniu bp Korczago, odnosząc się do hasła tego tygodnia "Życzliwymi bądźcie" i tematu dnia, jakim była gościnność. "Życzliwość jest pozytywnym nastawieniem na spotkanie i stanowi prewencję i profilaktykę, by zwalczać w sobie niechęć wobec siebie nawzajem" - mówił kaznodzieja i dodawał "Życzę wam i sobie gościnej życzliwości. Nastawmy się pozytywnie, a doświadczymy, czym jest Boża przychylność i jak pięknie może być pomnożona w błogosławieństwie, z którego wszyscy czerpać możemy garściami".