Biskup modlił się o beatyfikację ks. Blachnickiego

Data dodania: 2020.02.26

W diecezji sosnowieckiej dobiega końca trwająca od 1 lutego peregrynacja ikony krzyża Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która nawiedziła wspólnoty w Sosnowcu, Olkuszu, Jaworznie i Dąbrowie Górniczej. W niedzielę, 23 lutego, odbyła się centralna uroczystość w ramach peregrynacji - Msza św. w parafii św. Floriana w Sosnowcu pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, w intencji beatyfikacji założyciela Ruchu Światło-Życie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Homilię wygłosił ks. Andrzej Nackowski – Moderator RŚŻ Diecezji Sosnowieckiej.

"Panie Jezu jeśli Ty chcesz kochać wszystkich to ja zrobię wszystko, byś mógł to robić, by wszyscy wiedzieli, że są przez Ciebie kochani. Ks. Franciszek Blachnicki temu doświadczeniu wiary podporządkował całe życie. Czy i w moim życiu wszystko jest temu podporządkowane? Czy nie ma we mnie zbyt wiele miłości własnej, która każe inwestować w siebie, w swoją wygodę, w swoje dobre samopoczucie, nawet w relacji z Nim? (...) Relację z Nim masz przeżyć we wszystkich swoich relacjach" - mówił ks. Nackowski.

Ksiądz Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku, zmarł w niemieckim Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Jego ciało spoczywa w Krościenku nad Dunajcem. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995 roku. Ks. Franciszek Blachnicki był bezkompromisowym człowiekiem Ewangelii, Bożym prorokiem XX wieku, który swoją myślą i działaniem wybiegał daleko przed epokę, w której przyszło mu żyć. Zasłynął przede wszystkim jako twórca ruchu oazowego. Dziś Oaza to nie tylko młodzież, to ludzie wszystkich stanów i w każdym wieku z kilkunastu krajów na całym świecie.

Na dwie godziny przed Mszą świętą w budynku parafialnym odbyło się spotkanie członków "Ruchu Domowego Kościoła" działającego w ramach RŚŻ. Było to podsumowanie działalności i aktywności RDK opartego głównie na świadectwach Diecezjalnych Par Animatorskich. Temu spotkaniu towarzyszył Diecezjalny Moderator DK - ks. Dawid Kuczek oraz ks. Zenon Pikuła.