Jaworzno: Biskup wyświęcił dwóch diakonów

Data dodania: 2020.05.23

23 maja klerycy naszego Seminarium Wojciech Jarczyk i Tomasz Jaskuła przyjęli z rąk Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka święcenia diakonatu. Uroczystość odbyła się tradycyjnie w wigilę Wniebowstąpienia Pańskiego w rodzinnej parafii jednego z nowych diakonów - św. Barbary w Jaworznie-Podłężu, skąd pochodzi Wojciech Jarczyk. Drugi z nowych diakonów, Tomasz Jaskuła, pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu.

"Nie byłoby tej dzisiejszej uroczystości, (...) gdyby nie dwa seminaria - to wyższe, duchowne, ale też to, o którym św. Jan Paweł II mówił seminarium domowe - rodzina" - rozpoczął swoje kazanie Biskup, dziękując rodzicom i rodzinom nowych diakonów za ich trud włożony w wychowanie przyszłych kapłanów. Odwołując się do słów Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, podkreślał, że człowiek chcący odkryć i rozwinąć swoje powołanie musi spoglądać na Maryję i Jej zawierzyć, skoro zrobił to nawet Bóg. Zwrócił uwagę, że Maryja, będąca wszak Matką Kapłanów, jest też wzorem służby drugim, jakiej Bóg oczekuje od każdego z nas.

Nowi diakoni w czasie ostatniego roku formacji seminaryjnej będą mieli także swoją praktykę w parafiach diecezji. Diakon Wojciech Jarczyk odbędzie ją w sosnowieckiej parafii katedralnej, a diakon Tomasz Jaskuła w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu.