Sułoszowa świętowała 800-lecie Sióstr Duchaczek

Data dodania: 2020.06.18

W dniu tradycyjnie kończącym Oktawę Bożego Ciała, 18 czerwca, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawił Mszę św. w kościele NSPJ w Sułoszowej. Okazją do celebracji Eucharystii był jubileusz 800-lecia obecności w Polsce sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia, które od 66 lat posługują na terenie parafii i mają tu dom zakonny. 

Obecnie w Sułoszowskiej wspólnocie pracuje pięć sióstr (siostry Daniela, Leokadia, Sylwia, Virginia i Paulina). Poza pracą w zakrystii i katechizowaniem prowadzą rodzinny dom dziecka świadczący pomoc szóstce dzieci.

W homilii Biskup przypomniał postać założyciela zgromadzenia oraz jego ewangeliczą misję pomocy świadczonej ubogim, samotnym, chorym i opuszczonym. "Siostry do dziś dbają o tych najmniejszych i budują swoje życie zakonne na Ewangelii, gdzie mowa jest o tym, żeby spieszyć z pomocą i nie być obojętnym" - powiedział Biskup.

Wśród osób składających życzenia siostrom byli przedstawiciele władz gminy oraz koła gospodyń wiejskich. W życzeniach pamiętano także o Księdzu Biskupie, który tego dnia przeżywał 31. rocznicę święceń kapłańskich.

Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy wokół kościoła.

Zakon Ducha Świętego założył w XII wieku we Francji bł. Gwidon z Montpelier. Około roku 1175 sprzedał on cały majątek otrzymany od rodziców i wybudował szpital w rodzinnym mieście. Z czasem duchacy i duchaczki pojawili się również w innych krajach, służąc chorym, ubogim i dzieciom. Do Polski dotarli w 1220 roku i osiedlili się na terenie Prądnika, zakładając tam szpital. W 1244 r. zakonnicy otrzymali kościół św. Krzyża w Krakowie, przy którym powstał kompleks klasztorno-szpitalny i otworzono pierwsze "okno życia". Bracia i siostry składali dodatkowy, czwarty ślub miłosierdzia świadczonego bliźnim w potrzebie, przyjmowania ubogich i chorych, opieki nad porzuconymi dziećmi. Zgodnie z regułą zakonu duchacy i duchaczki szukali chorych i sierot na ulicach miast. Na początku XIX wieku siostry zamieszkały w klasztorze przy ul. Szpitalnej.

Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia jest żeńską gałęzią Zakonu Ducha Świętego i liczy obecnie 220 sióstr, które posługują w 17 klasztorach w Polsce oraz w Afryce, we Włoszech i na Ukrainie. Prowadzą m.in. placówki opiekuńczo-wychowawcze, zawodowe rodziny zastępcze, domy samotnej matki, domy opieki i przedszkola. Posługują w szpitalach, hospicjum, chorym w domach prywatnych oraz dzieciom i młodzieży poprzez katechezę. Natomiast na misjach w Afryce siostry prowadzą centra medyczne z oddziałami szpitalnymi, przychodniami, ambulatoriami i porodówkami, opiekują się sierotami, ubogimi, organizują dożywianie dzieci, katechizują i prowadzą edukację zawodową w zakresie krawiectwa i stolarstwa.

Historia zgromadzenia za KAI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.