Błędów: jubileuszowy odpust i poświęcenie ołtarza

Data dodania: 2020.09.14

Doniosły jubileusz 100-lecia erygowania parafii przeżywa w tym roku wspólnota pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie. Uroczystej Mszy św. połączonej z odpustem ku czci Matki Bożej Bolesnej oraz poświęceniem ołtarza przewodniczył 13 września Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Na początku poświęcił on także dożynkowy wieniec oraz chleby z tegorocznych plonów, przyniesione potem w procesji z darami.

"Ołtarz woła o ofiarę. Chcemy żyć wiarą naszych ojców i przynosić swoje życie na ofiarę do tego ołtarza jak najczęściej. Prosimy o konsekrację tego ołtarza i odprawienie Mszy św. dziękczynnej za 100-lecie istnienia parafii" - mówił na początku Eucharystii ks. proboszcz Bronisław Waksmundzki.

W kazaniu Biskup przypomniał czasy powstania parafii i sytuację ówczesnej Polski, zagrożonej bolszewickim najazdem. Apelował, by tak jak wówczas Polacy wobec trudności i niebezpieczeństw uciekali się pod Bożą opiekę i przypuszczali ze swoich świątyń modlitewny szturm na niebo. Zwracał uwagę, że świątynia parafialna jest zawsze miejscem, skąd spływa na ludzi szczególne błogosławieństwo i gdzie mogą oni przybywać ze swoimi problemami i trudnościami.

Uroczystość zakończyło podpisanie pamiątkowego aktu oraz poświęcenie tablicy zawieszonej przy wejściu do kościoła.

Parafia w Błędowie została ustanowiona 21 marca 1920 roku przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Paweł Czapla. Choć parafia powstała 100 lat temu przynależność kościelna Błędowa liczy co najmniej osiem wieków. Od 1220 roku Błędów należał do Zakonu Kanoników Regularnych św. Ducha w Prądniku oraz był własnością biskupów krakowskich. Pod względem przynależności kościelnej początkowo przynależał do parafii Sławków, od XV w. do parafii Chechło, a od 1802 r. do nowo powstałej parafii Niegowonice. Obecny kościół wybudowany został w latach 1952-1960 na miejscu poprzedniego, drewnianego, który spalił się w 1951 roku po 30 latach istnienia. Konsekracji świątyni dokonał 30 maja 1960 roku biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Stanisław Czajka.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.