Sosnowiec: Wielkopostny Dzień Skupienia dla katechetów

Data dodania: 2024.03.16

- Podstawową metodą, która pomaga nam przebyć każdy życiowy zakręt, jest chodzenie za Jezusem, kroczenie Jego śladami – powiedział ks. Marcin Lech, podczas Wielkopostnego Dnia Skupienia dla katechetów diecezji sosnowieckiej, który odbył się 16 marca w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu.

W wydarzeniu organizowanym przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu wzięli udział świeccy i zakonni nauczyciele religii, którzy posługują w szkołach i przedszkolach diecezji sosnowieckiej.

Gościem tegorocznego dnia skupienia był ks. Marcin Lech, duszpasterz akademicki i katecheta w II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego, ks. Lech przestrzegał słuchaczy, aby nie dawali się zwodzić Złemu:

- Szatan, który kusił Chrystusa na pustyni przez 40 dni i nocy, kusi również i nas przez całe życie. On chce nam wyrwać nasze „teraz”. Może nas wyciągać we wspomnienia o przeszłości. Każe nam porównywać „jak to było kiedyś, a jak jest teraz” – co może nas podłamać. Ale Szatan może też wyrywać nas w przyszłość, czyli w marzycielstwo, snucie planów, pisanie palcem po wodzie i dzielenie skóry na niedźwiedziu.

Tymczasem to, co Bóg nam daje, to nasze „teraz” i „dziś”. Bóg teraz się zastanawia, jak przeżywasz tę Eucharystię: czy słuchałeś czytań na tej Mszy Świętej? Jaki jest stan twojego serca – teraz? Jakim jesteś katechetą – teraz? Musimy się z tym skonfrontować. – podkreślał kaznodzieja.

Ks. Lech przypomniał uczestnikom dnia skupienia, że nie są „katechetami jakiejś idei czy światopoglądu”, ale „katechetami Chrystusa”:

- Obecnie jesteśmy na zakręcie dziejów. A nie da się wejść w zakręt siłą rozpędu, bo nas z tego wirażu po prostu wyrzuci. Musimy pamiętać, że nie można przykładać dotychczasowej praktyki, sposobów i metod do zakrętu, bo zakręt zmienia kierunek. Droga na Golgotę jest kręta. To znaczy, że trzeba się trzymać drogi, a nie metod. Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem – przypomniał duchowny.

Po wspólnej Eucharystii i modlitwie w kościele katecheci przeszli do pobliskiego budynku Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, gdzie, po spotkaniu przy kawie i ciastku, mieli okazję wysłuchać wykładu gościa dnia skupienia pt. Maryja w posłudze pośredniczki wzorem dla katechetów.

- Doktrynę o Matce Bożej można porównać do zwornika w sklepieniu budowli gotyckiej – mówił ks. Marcin Lech w czasie wykładu. - Kiedy filary i żebra podtrzymujące sklepienie spotykają się ze sobą w jednym miejscu – wstawia się tam mały zwornik. Pozornie nic on nie znaczy: nie buduje się na nim niczego, nie jest ani fundamentem budowli, ani kolumną, która podtrzymuje wszystko. Jednak gdyby się usunęło ten jeden mały kamień, cała misterna konstrukcja się rozsypuje, gdyż zwornik – jak sama nazwa mówi – zwiera wszystko.zauważył prelegent.

Gość dnia skupienia wyjaśnił, że podobną rolę w całej teologii odgrywa jedna z jej dziedzin, poświęcona Matce Bożej:

- Można powiedzieć, że w Maryi wszystko się „zbiega”. Jak w zworniku spotykają się żebrowania sklepienia, tak w mariologii zbiega się cała doktryna chrześcijańska. Jeśli jakaś prawda jest wypaczana, pomijana lub zmieniana – wszystko „posypie się” w mariologii.

Stąd, choć mariologia nie jest najważniejsza, to jednak jest konieczna i działa jak papierek lakmusowy teologii. Jeśli mariologia jest zdrowa – to nasza doktryna i modlitwa są zdrowe. Można powiedzieć przekornie: pokaż mi swoją wiarę w Maryję, a powiem Ci czy cała twoja wiara jest zdrowa – wyjaśnił ks. Marcin Lech.

W programie dnia skupienia nie zabrakło również czasu na wspólną modlitwę katechetów przed Najświętszym Sakramentem. W tym czasie w konfesjonałach posługiwali księża sercanie z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli.

Obecnie na terenie diecezji sosnowieckiej posługuje w sumie 420 katechetów. Największą grupę stanowią osoby świeckie (258) i księża (122). Katechizują także siostry zakonne (22) i zakonnicy (18).

/bpds