Gniezno: Bp Ważny zawierzył Diecezję św. Wojciechowi

Data dodania: 2024.04.29

Bp Artur Ważny wziął udział w dorocznych uroczystościach ku czci św. Wojciecha, które odbyły się w dniach 27-28 kwietnia w Gnieźnie. Biskup nominat m.in. przewodniczył Eucharystii z udziałem 700 młodych ludzi, którzy pielgrzymowali do grobu i relikwii patrona Polski. W tym świętym miejscu bp Ważny zawierzył jego opiece również całą diecezję sosnowiecką.

Nominacja Ojca Świętego Franciszka ustanawiająca bp. Artura nowym biskupem sosnowieckim została ogłoszona 23 kwietnia. To dzień obchodzony w Kościele w Polsce jako liturgiczna uroczystość ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika.

- Właśnie dlatego chciałem w Gnieźnie podziękować św. Wojciechowi za jego szczególną opiekę, ale również zawierzyć temu misjonarzowi naszych ziem moją nową misję biskupa sosnowieckiego. Patronowi Polski polecałem całą diecezję sosnowiecką i wszystkie jej sprawypodkreśla bp Artur Ważny.

Biskup nominat przewodniczył Mszy świętej z udziałem młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Razem w drodze”.

Do hasła pielgrzymki nawiązał w homilii bp Artur Ważny, podkreślając, że „jako chrześcijanie mamy jedną drogę – jest nią Jezus. A więc „razem w drodze” oznacza bycie z Jezusem w drodze do Ojca, ale także w drodze do innych, by ich również do Niego przyprowadzić.

- Co to znaczy, że razem z Jezusem idę do Ojca? pytał bp Ważny. - Chodzi o relację. – wyjaśnił. – Abym był z Jezusem w tak głębokiej relacji, jaką ma małe dziecko do swojego taty – wskazał odwołując się dalej do św. Tomasza z Akwinu i własnych duszpasterskich doświadczeń. Dziecko – tłumaczył młodym – cieszy się obecnością taty, chce z nim być, można powiedzieć, że adoruje ojca. To jest pierwsze, by adorować Ojca, iść z Jezusem na modlitwę do Ojca, cieszyć się Jego obecnością.

- Druga rzecz – kontynuował – to słuchać ojca. Małe dziecko słucha swojego taty. Nasz problem polega na tym, że z czasem zaczynamy Panu Bogu zadawać trudne i nie chcemy już Go słuchać. Trzecia rzecz: małe dziecko, gdy popełni błąd, nawet jeśli zrobiło to mimo ostrzeżeń rodziców, i tak do nich biegnie. My również, kiedy popełnimy grzech, mamy iść do Jezusa, bo tylko On wie, co z grzechem zrobić.

- Dzisiejszy świat nie wie, co z grzechem robić, więc zaczyna go nazywać inaczej – zauważył bp Ważny, przyznając, że to tak, jakbyśmy poważną chorobę nazywali czymś naturalnym, lekceważyli ją, albo ignorowali. - Grzech, mimo, że nazwany inaczej, i tak będzie nas niszczył. Dlatego tak ważne jest, by ze swoim grzechem iść do Jezusa i przez Niego do Ojca – podkreślił dając ostatnią, czwartą wskazówkę, by idąc do innych i będąc z innymi naśladować Jezusa. Tutaj – jak mówił – potrzeba wyjścia z inicjatywą, zaangażowania się, towarzyszenia, wysłuchania i bycia cierpliwym.

Z młodymi w Gnieźnie modlili się również misjonarze, którzy w niedzielę odebrali krzyże misyjne z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce. Wśród nich znalazł się kapłan diecezji sosnowieckiej - ks. Michał Fucia, który oficjalnie stał się pierwszym misjonarzem posłanym z naszej Diecezji. Ks. Michał będzie posługiwał na Martynice.

Uroczystości w Gnieźnie ku czci św. Wojciecha odbyły się z udziałem ponad trzydziestu biskupów z Polski i zagranicy, licznych pielgrzymów, przedstawicieli władz, służb mundurowych, stowarzyszeń, bractw, organizacji i pocztów sztandarowych, z udziałem duchownych, młodzieży i mieszkańców miasta. W tym roku towarzyszyło im hasło: „Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”.

opr. ks. P. Lech / B. Kruszyk

foto i video:
archidiecezja gnieźnieńska

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.