Sosnowiec: odpust i Dzień Strażaka w parafii św. Floriana

Data dodania: 2024.05.05

4 maja parafia pw. św. Floriana w Sosnowcu przeżywała swoją uroczystość patronalną. Mszy Świętej polowej o godz. 18:00 przewodniczył bp Piotr Skucha, który sprawował ją nie tylko za miejscową wspólnotę, ale również w intencji wszystkich strażaków i hutników, którzy czczą św. Floriana jako swojego szczególnego orędownika.

Niemal rok temu także na placu przy naszym kościele zebraliśmy się na wspólnej Eucharystii i z wielkim bólem spoglądaliśmy na spaloną świątynię. Wiele emocji nam wtedy towarzyszyło, ale też wiele pytań i wątpliwości o to czy i kiedy znów będziemy mogli się modlić we wnętrzu naszego kościoła.

Miniony rok był w historii naszej parafii z pewnością jednym z najtrudniejszych, a jeśli chodzi o zakres prowadzonych prac jednym z najbardziej intensywnych. Po prawie roku zmagań z wieloma przeciwnościami możemy dziś dziękować Bogu, ale i naszemu patronowi św. Florianowi za to, że daliśmy radę!

Zarówno kapłani - na czele z proboszczem, ks. Andrzejem Mrozem - jak i świeccy tworzący tę wspólnotę. Powinniśmy być wdzięczni za to, że wychodzimy z tego doświadczenia przemienieni. Wierzymy, że nasz patron św. Florian wyprosił nam to, że nasza wiara przez ten czas nie przygasła.

Choć prac do wykonania pozostało wciąż sporo, to dziś możemy się ucieszyć tym, że nadal pozostaliśmy prawdziwą wspólnotą. A także niejako w efekcie tamtych wydarzeń częściej niż do tej pory zwracamy się w modlitwie do św. Floriana w każdy czwartek po półgodzinnej cichej adoracji, odmawiając Litanię ku Jego czci.

Także w sobotę 4 maja o godz. 16.00 abp Adrian Galbas udzielił w naszej parafii sakramentu Bierzmowania 21 osobom, które przygotowały się do tego wydarzenia pod opieką ks. Pawła Stanisza oraz swoich katechetek.

Na pamiątkę przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzi otrzymali wyjątkowe krzyże, gdyż zostały one wykonane z drewna naszego spalonego kościoła. Także abp Adrian Galbas otrzymał taki pamiątkowy krzyż, a jak sam powiedział oglądając postęp prac przy odbudowie naszej świątyni, z pewnością zapamięta wizytę w naszej parafii, gdyż w związku z nominacją nowego biskupa naszej diecezji, Msza święta, którą sprawował w parafii pw. św. Floriana była ostatnim oficjalnym wydarzeniem, któremu przewodniczył jako administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

opracowanie tekstu: Ewa Klimczyk

zdjęcia: