Rodaki: zapraszamy na odpust w zabytkowym kościele św. Marka

Niewielka parafia w Rodakach koło Olkusza obok efektownego architektonicznie kościoła parafialnego może pochwalić się jeszcze jedną świątynią - drewnianą. Kościół św. Marka w Rodakach to skarb architektury drewnianej. 30 kwietnia skarb ten będzie obchodził swoje imieniny – odpust. Mszę św. w samo południe odpraw i kazanie wygłosi ks. Marek Łabuda, proboszcz parafii Klucze.

Drewniany kościółek w formie do dziś istniejącej został zbudowany ok. 1601 r., lecz należy przypuszczać, na podstawie analizy architektonicznej, że część ołtarzowa jest starsza. Kościół jest konstrukcji zrębowej, jednonawowy z prezbiterium. Całość ma 14 m długości, szerokość prezbiterium wynosi 5,5 m. Od północy znajduje się zakrystia i otwarte soboty - czyli zadaszenia.

Budowla została w 2001r. wpisana na listę zabytkowych obiektów drewnianych i włączona do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Kościółek Datą szczególną w historii kościółka jest marzec 1928r. kiedy to w wyniku zaprószenia ognia przez bawiące się dzieci we wsi wybuchł wielki pożar. Spłonęły wszystkie drewniane, kryte słomą chaty. Ocalenie z pożogi drewnianej świątyni uznano za cudowne wydarzenie.

W niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Marka czyli 30 kwietnia parafianie zapraszają do wspólnego świętowania odpustu. Przewodniczyć mu będzie imiennik Patrona, ks. Marek Łabuda. Początek Mszy św. w tej jedynej w diecezji sosnowieckiej świątyni św. Marka o godz. 12.00. Świątynia na co dzień nie jest udostępniona do liturgii i zwiedzania, będzie więc to jedna z nielicznych okazji obejrzenia budowli.

ks. Jarosław Kwiecień

rodaki kosciol