Na jubileuszowej Mszy uczczono budowniczych kościołów

Kościół parafialny Nawiedzenia NMP na będzińskim osiedlu Syberka to jeden z 62 kościołów wybudowanych w czasie 25 lat istnienia diecezji sosnowieckiej. Właśnie tam 30 września zgromadzili się kapłani i świeccy – budowniczy świątyń oraz ich wdzięczni następcy. Dziękczynnej Eucharystii, w której wspominano też zmarłych budowniczych, przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Bóg chce mieszkać pośród nas, chce miejsca, które byłoby znakiem Jego obecności - mówił Biskup odwołując się do biblijnego opisu odbudowy świątyni w Jerozolimie. "Wy, drodzy budowniczy, wybudowaliście Bogu Wszechmogącemu dom. Wśród waszych domostw, rodzin, pól, obejść mieszka Bóg. Oddajemy Wam cześć, bo budowaliście i nadal budujecie świątynie w trudnych czasach nieprzychylnych Bogu i Kościołowi. Napotkaliście wiele problemów, byliście szykanowani, prześladowani, a jednak stanęliście na wysokości zadania. Za to chwała i cześć budowniczym Kościołów" - powiedział Biskup.

W ciągu 25 lat istnienia diecezji sosnowieckiej biskupi sosnowieccy, najpierw pierwszy biskup sosnowieckie Adam Śmigielski i drugi biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak uroczyście poświęcili (konsekrowali ) 56 nowych kościołów. Cztery kolejne kościoły są na ukończeniu i w niedługim czasie będą konsekrowane. Dwa kościoły – św. siostry Faustyny w Będzinie i św. Maksymiliana w Łazach – są obecnie budowane (na wsparcie prowadzonych prac zbierane były ofiary na tacę podczas Mszy św.). Najbliższa konsekracja odbędzie się 1 października w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

Przy okazji uroczystości Kuria Diecezjalna w Sosnowcu wydała zredagowaną przez ks. Pawła Rozpiątkowskiego książkę opisującą budowę nowych świątyń w diecezji sosnowieckiej zatytułowaną "Bogu i ludziom. Historie budowy kościołów w diecezji sosnowieckiej". 256-stronicowa pozycja zwiera ponad 200 zdjęć z budowy świątyń oraz często niezwykle barwne wspomnienia proboszczów-budowniczych. Wiele historii opisuje zmagania z komunistycznym reżimem, ale i wspaniałe przykłady działania Opatrzności i ludzkiego oddania sprawie. Bezcenne wspomnienia zawarte w publikacji stanowią wspaniałe świadectwo troski i zaradności setek osób, którym dzisiejsze pokolenie zarządzających świątyniami i modlących się w nich winno wielką wdzięczność. Książkę można nabyć w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Pamiątkowe egzemplarze otrzymali także, wraz z podziękowaniem od Biskupa i kwiatami, kapłani-budowniczy.

Przy okazji publikacji obliczono, że powierzchnia użytkowa wszystkich 62 nowych kościołów wynosi ponad 43000 m2, czyli więcej niż 6 boisk do piłki nożnej. 

Po Mszy św. księża i osoby świeckie najbardziej zaangażowane w budowę kościołów zostali zaproszeni na obiad do pobliskiej szkoły.


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.