Czeladź: "Chwała Kościuszce!"

Wielkim wydarzeniem historyczno-patriotycznym, zatytułowanym "Chwała Kościuszce!", miasto Czeladź uczciło 15 października 200. rocznicę śmierci Naczelnika Insurekcji Kościuszkowskiej, wybitnego Polaka i patrioty.

Ta wyjątkowa niedziela rozpoczęła się Mszą św. w intencji jedności narodu polskiego, celebrowaną przez ks. Jarosława Wolskiego w kościele św. Stanisława, z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, władz miasta z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem na czele, radnymi Rady Miejskiej z przewodniczącą Jolantą Moćko, pocztami sztandarowymi. Podniosłego charakteru liturgii dodała obecność umundurowanych grup rekonstrukcyjnych i kosynierów. Patriotyczny wydźwięk uroczystej Mszy nadał również w swej homilii ks. Wolski, podkreślając bezcenną wartość wolności, zarówno w czasach przeszłych, jak i w najnowszej historii naszego narodu.

Po zakończonej Liturgii na rynku Starego Miasta odbyła się inscenizacja historyczna z udziałem aktorów i grup rekonstrukcyjnych z Częstochowy i Kędzierzyna Koźla, którzy wystąpili w mundurach różnych armii z epoki kościuszkowskiej. W postaci kosynierów wcielili się uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. Natomiast mieszczan bardzo udatnie odgrywali, m.in. pracownicy Muzeum Saturn.

Atrakcją pokazu była odtworzona przysięga Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku, którą odebrał burmistrz Zbigniew Szaleniec w towarzystwie krakowskich mieszczan i proboszcza parafii św. Stanisława. "Jak żywa" postać Naczelnika była dziełem Rafała Sadowskiego - krakowskiego aktora z Teatru im. Słowackiego.

Wiele emocji wśród bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców wzbudziły pokazy wojskowej musztry, poboru rekrutów, formowania się oddziału kosynierów, wkroczenia wojsk pruskich do Czeladzi oraz rekonstrukcja bitwy pod Szczekocinami, a także prezentacja manewrów na placu boju z użyciem ognia karabinowego i armatniego. Autorem scenariusza i narratorem widowiska był prof. Dariusz Nawrot – historyk z Uniwersytetu Śląskiego, który zajmująco i z wielką swadą komentował wydarzenia tamtych czasów. Przy okazji przypomniał, że sto lat temu, na czeladzkim rynku, również odbywały się patriotyczne uroczystości, upamiętniające Naczelnika Insurekcji Kościuszkowskiej. Wówczas na nieistniejącym już dziś ratuszu umieszczono tablicę ku czci Naczelnika, której poświęcenia dokonał ówczesny proboszcz parafii ks. Mieczysław Rogójski. Również tego dnia, w pobliżu stojącej na rynku figury św. Nepomucena posadzono "drzewko wolności".

Kiedy ucichły ostatnie armatnie salwy, w kierunku Parku Miejskiego noszącego imię Tadeusza Kościuszki, gdzie na centralnym skwerze postawiony został pomnik Naczelnika, wyruszył wielobarwny orszak z doboszem na czele, oddziałami wojskowych w historycznych mundurach, kosynierami, pocztami sztandarowymi i uczestnikami widowiska. Po krótkim wystąpieniu burmistrz Zbigniew Szaleniec i przewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Moćko odsłonili pomnik, natomiast aktu poświęcenia dokonał proboszcz parafii św. Stanisława ks. Jarosław Wolski. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Tomasz Wenklar.

W nawiązaniu do wydarzeń historycznych, nieopodal pomnika posadzony został okazały, pamiątkowy Dąb Kościuszki.

Uroczystość "Chwała Kościuszce!" odbyła się w Roku Tadeusza Kościuszki uchwalonym przez Sejm i Senat RP, a także w setną rocznicę "Obchodów Kościuszkowskich" w Czeladzi w 1917 roku. Zarówno postać i dokonania Tadeusza Kościuszki, jak i wydarzenia mające miejsce przed 100. laty w Czeladzi opisał prof. Dariusz Nawrot w swej najnowszej książce, której promocja, połączona z otwarciem okolicznościowej wystawy, odbyła się w przeddzień uroczystości, 13 października 2017 roku w Muzeum Saturn.

Tekst i FOTO: Wiesława Konopelska / UM Czeladź


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.