Zaproszenie na Mszę za zmarłych kapłanów

Miesiąc listopad to w naszej chrześcijańskiej tradycji czas zadumy nad przemijalnością życia i czas modlitwy za tych, którzy już odeszli do Pana. Pochylając się nad grobami naszych bliskich, przypominamy sobie twarze tych, którzy jeszcze nie dawno z nami tu na ziemi byli. Odeszli z tego świata, by rozpocząć nowe, lepsze życie – z Bogiem. W trakcie obchodzonego w tym roku Jubileuszu 25. lecia powstania Sosnowieckiej Diecezji nie można zapomnieć o kapłanach, których nie ma już pośród nas żywych. Często to nasi proboszczowie, katecheci, spowiednicy, księża, którzy udzielali nam świętych sakramentów, kapłani którzy ostatnie dnie swego życia spędzili na terenie naszej diecezji.

Czytaj więcej

30 września dziękczynienie za budujących kościoły

W roku srebrnego jubileuszu diecezji sosnowieckiej pamiętamy o księżach - budowniczych kościołów. 30 września w Będzinie odbędzie się specjalna Msza św. w intencji budowniczych, na którą zaprasza Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Czytaj więcej

Biskup dziękuje za dożynkowe dary

"Z całego serca dziękuję za wspaniałe dary złożone podczas naszego tegorocznego dziękczynienia Panu Bogu za zbiory oraz wyrażam wdzięczność wszystkim tym, którzy swoją pracą i staraniem przyczynili się do zorganizowania Diecezjalno-Gminnych Dożynek w Siewierzu" - napisał Biskup w komunikacie.

Czytaj więcej

Biskup zaprasza na dożynki

"Wraz z upływem lata w naszej Ojczyźnie rozpoczyna się czas dziękczynienia za zebrane plony. Rolnicy dziękując Bogu przynoszą do swoich świątyń wieńce, w które wplecione zostały kłosy zboża, kwiaty i zioła z tegorocznych zbiorów. Przynoszą także chleb, symbol dobrobytu i gospodarskiej codzienności. Potrzebujemy go, by sprostać trudom życia . Ale nie tylko ten chleb codzienny jest potrzebny człowiekowi. Chrystus mówi "nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" (Mt 4,4b). Przypomina współczesnemu człowiekowi, że sprawy doczesne są ważne, ale nie najważniejsze. Dlatego troszcząc się o chleb codzienny, o dobrobyt i zaspokajanie ziemskich potrzeb, pamiętamy o Stwórcy, który zlecił nam rozumne panowanie nad stworzeniem" – napisał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w komunikacie zapraszającym na diecezjalne dożynki, które za tydzień odbędą się w Siewierzu.

Czytaj więcej

Biskup zachęca do pielgrzymowania

Już 9 sierpnia rozpocznie się pierwsza z diecezjalnych pielgrzymek na Jasną Górę. Do "zejścia z kanapy" i pielgrzymowania do Maryi zachęca w specjalnym komunikacie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

 

Czytaj więcej

Zbiórka pieniężna na odbudowę wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim

Umiłowani Diecezjanie,
z wielkim bólem przyjąłem informację o pożarze wieży XIII-wiecznej katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim. Dzięki Bogu i ofiarnej, wielogodzinnej akcji wielu zastępów strażaków udało się uratować konstrukcję wieży, a przede wszystkim świątynię. Straty są jednak ogromne. Teraz przyszedł czas na solidarną pomoc wszystkich ludzi dobrej woli.

Czytaj więcej

Biskup zaprasza 11 czerwca na Plac Papieski

"Z wielką radością i bardzo gorąco pragnę zaprosić Was Wszystkich na centralne uroczystości obchodów 25-lecia powstania Diecezji Sosnowieckiej. Nasz diecezjalny Jubileusz łączymy w tym roku z obchodami 115. rocznicy nadania Sosnowcowi praw miejskich. Jako Pasterz naszej Chrystusowej Owczarni pragnę się z Wami spotkać w niedzielę, 11 czerwca 2017 r., po południu, w miejscu symbolicznym dla naszej Diecezji - na Placu Papieskim w Sosnowcu" – czytamy w komunikacie Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

Czytaj więcej

Biskup zaprasza na jubileusz diecezji

"Dwadzieścia pięć lat (...) to dobry czas by Bogu dziękować za nasz lokalny Kościół, za kapłanów, którzy mu służyli i nadal służą, za Was wszystkich Kochani, którzy stanowicie jego ważną, żywą cząstkę" - pisze Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w komunikacie zapraszając na Mszę św. inaugurującą obchody 25-lecia diecezji sosnowieckiej, która 25 marca o g. 10.30 odprawiona zostanie w Katedrze sosnowieckiej.

Czytaj więcej

Uliczne Drogi Krzyżowe jako zadośćuczynienie za spektakl "Klątwa"

Do apeli Kościoła o modlitwę wynagradzającą za bluźnierczy spektakl "Klątwa" wystawiany w Teatrze Powszechnym w Warszawie dołącza diecezja sosnowiecka. Decyzją Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka jako przebłaganie i zadośćuczynienie mają być ofiarowane wszystkie "uliczne" drogi krzyżowe w diecezji. Parafie, które nie organizują takich nabożeństw na ulicach miast winny w tej intencji ofiarować jedną wielkopostną Drogę Krzyżową w kościele.

Czytaj więcej

Biskup zachęca do wsparcia Caritas 1%

Wśród wielu pomysłów na przekazanie 1% podatku warto wspierać te działające na naszym terenie. Do wsparcia diecezjalnej Caritas w komunikacie zachęca Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak..

Czytaj więcej


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.