Za tydzień XVII Dzień Papieski

"Dzięki darczyńcom już cztery tysiące młodych ludzi mogło z powodzeniem ukończyć studia na najlepszych polskich uczelniach. Ufamy, że tegoroczna kwesta pozwoli na kontynuowanie stypendiów i pokrycie kosztów formacyjnych obozów wakacyjnych dla uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Takich stypendystów jest obecnie około dwa tysiące. Ofiarność każdego darczyńcy otwiera przed tymi młodymi ludźmi zachwycające horyzonty nadziei" – czytamy w liście Konferencji Episkopatu Polski na XVII Dzień Papieski, który przypadnie za tydzień, 8 października.

Czytaj więcej

Polscy biskupi o objawieniach w Fatimie

Objawienia te należą do najbardziej znaczących w życiu Kościoła i nie tracą dziś nic ze swojej aktualności. Świadczy o tym niezwykłe zainteresowanie Fatimą ludu Bożego wraz ze swymi pasterzami, inspirowanymi nauczaniem papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II – piszą polscy biskupi w liście pasterskim z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. Zachęcają także do obchodzenia pięciu kolejnych pierwszych sobót miesiąca, o co prosiła Maryja w Fatimie. List będzie odczytywany w całej Polsce 21 maja.

Czytaj więcej

"Być dobrym jak chleb" - List Episkopatu

"Bóg chce być obecny ze swoją miłością miłosierną zwłaszcza tam, gdzie ludzie pozbawieni są nie tylko doczesnych perspektyw godziwego życia, ale i wszelkich znaków obecności Boga. Dyspozycyjna obecność wobec bliźnich na marginesach współczesnego świata staje się miarą wiarygodności Kościoła, bo Chrystus utożsamił się z biednymi, ich lękiem i cierpieniem" - czytamy w Liście Pasterskim Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia, który będzie odczytywany we wszystkich kościołach.

Czytaj więcej

Polscy biskupi o Bracie Albercie

O tym, że życie i działalność św. Brata Alberta jest nauką o godności każdego człowieka, z której wynika konieczność okazywania szacunku drugiej osobie, piszą polscy biskupi w liście pasterskim z okazji Roku św. Brata Alberta, który rozpocznie się w Narodzenie Pańskie. Ma on szczególne znaczenie dla naszej diecezji, której ten święty patronuje i która łączy obchody Roku św. Brata Alberta z jubileuszem 25-lecia istnienia. List będzie odczytywany jutro we wszystkich parafiach.

Czytaj więcej

Komentarz do Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana

Myśl o potrzebie aktu intronizacyjnego została zapoczątkowana w związku z wszczęciem w archidiecezji krakowskiej w 1996 roku procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Rozalii Celakówny, krakowskiej pielęgniarki i mistyczki, zmarłej w czasie II wojny światowej. Wówczas światło dzienne ujrzały jej zapiski i można było poznać treść udzielonych jej objawień prywatnych, w których Jezus domaga się m.in. aktu intronizacyjnego od narodu polskiego. Świadczy o tym choćby ten zapis: „Jest ratunek dla Polski: jeżeli mnie uzna za swego Króla i Pana w zupełności przez intronizację, nie tylko w poszczególnych częściach kraju, ale w całym państwie z rządem na czele. To uznanie ma być potwierdzone porzuceniem grzechów i całkowitym zwrotem do Boga".

Czytaj więcej

List Episkopatu przed Aktem Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana

"Trzeba o łaskę wiary stale prosić, ale też mężnie wiarę wyznawać i razem z innymi ją manifestować" – piszą biskupi w liście pasterskim przygotowującym do przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Uroczystość będzie miała miejsce 19 listopada w Łagiewnikach. Dzień później, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, Aktu będzie można dokonać we wszystkich kościołach w Polsce. To zwieńczenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. List pasterski będzie odczytywany w niedzielę, 16 października, we wszystkich polskich kościołach.

Czytaj więcej

"Jan Paweł II – Bądźcie świadkami Miłosierdzia!"

"Jan Paweł II – Bądźcie świadkami Miłosierdzia!" – to temat tegorocznego Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy w przyszłą niedzielę, 9 października. To okazja do przypomnienia nauki naszego papieża, ale też zbiórki ofiar na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. Zapraszamy do lektury Listu Episkopatu Polski zapowiadającego obchody Dnia Papieskiego.

Czytaj więcej

"Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga"

O dar prawdziwej miłości wychowawczej, która z jednej strony byłaby wrażliwa i czuła, a z drugiej – wymagająca, trzeba prosić Ducha Świętego. To właśnie zamierzamy czynić, przeżywając Tydzień Wychowania – piszą biskupi w liście na VI Tydzień Wychowania. List zatytułowany "Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga" będzie odczytywany w polskich kościołach w najbliższą niedzielę, 4 września. Tydzień wychowania w Kościele Katolickim przeżywamy w dniach 11-17 września.

Czytaj więcej

List KEP przed kanonizacją o. Papczyńskiego

O. Papczyński powtarzał, że pragnąc Bożego miłosierdzia, mamy je świadczyć wobec drugiego człowieka. Wszelkie dzieła miłosierdzia podejmował z miłości do Boga i człowieka, ale też z miłości do Ojczyzny - piszą biskupi w liście Episkopatu Polski przed kanonizacją o. Stanisława Papczyńskiego, nazywając go także "orędownikiem godności i świętości życia". Założyciel Zgromadzenia Księży Marianów zostanie przez papieża Franciszka ogłoszony świętym 5 czerwca w Rzymie. List w kościołach całej Polski będzie odczytywany tydzień wcześniej - 29 maja.

Czytaj więcej

Miłosierni czynem – list Episkopatu

Skala ubóstwa w społeczeństwie polskim pokazuje, jak wciąż bardzo potrzebne jest zaangażowanie charytatywne Kościoła – piszą biskupi w liście pasterskim o posłudze charytatywnej. Kościół w Polsce prowadzi obecnie ponad 800 charytatywnych instytucji, które realizują ponad 5 tysięcy różnego rodzaju dzieł charytatywnych – czytamy w liście, który odczytany będzie w najbliższa niedzielę.

Czytaj więcej


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.