SOSNOWIEC

TEL. 32 292 35 56

Liczba mieszkańców: 6 000

Rys historyczny:

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu została ustanowiona 28 maja 1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Karol Malasiewicz.

Kościół wraz z budynkami parafialnymi, według projektu Ryszarda Jurkowskiego, wybudowane zostały w latach 1984-1994. Świątynia została uroczyście poświęcona (konsekrowana) 10 kwietnia 1994 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

Decyzją biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB 5 października 2002 r. przy parafii zostało erygowane Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu. Znajdujący się w świątyni obraz Chrystusa Miłosiernego został namalowany przez Elżbietę i Witolda Bulików i intronizowany w ołtarzu głównym w 2007 r.

W budynkach parafialnych swą siedzibę ma Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej.

Do parafii należą:

Ulice: Jagiellońska, Ostrogórska nr 17-35, Radocha

Kaplice:

Kaplica pw. św. Łukasza Ewangelisty w Szpitalu Miejskim

Kaplica pw. św. o. Pio z Pietrelciny w budynku plebani

Instytucje:

W parafialnym domu katechetycznym mieści się siedziba Instytutu Akcji Katolickiej, 41-200 Sosnowiec, ul. Jagiellońska 2 a

Na terenie parafii zlokalizowany jest Dom Opieki Społecznej przy ul. Jagiellońskiej 2 oraz Areszt Śledczy przy ul. Radocha 25

Święto patronalne (odpust parafialny):

Miłosierdzia Bożego – II Niedziela Wielkanocna

Msze święte: