Dąbrowa G: Pielgrzymka Żywego Różańca

Data dodania: 2024.04.28

27 kwietnia odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Do sanktuarium przybyło ponad 400 osób.

Wspólnoty Żywego Różańca przyjechały m.in. z Olkusza, Dąbrowy Górniczej, Łaz, Sosnowca, Jerzmanowic, Błędowa, Ząbkowic, Czeladzi i Będzina. Swoim wiernym towarzyszyli księża moderatorzy z poszczególnych parafii.

- Żeby mówić o ewangelizacji z różańcem, trzeba najpierw popatrzyć na samego siebie. To ja muszę samemu dobrze znać ewangelię, aby innym ją głosić. Nie mogę bowiem innych zapalać, jeśli sam nie płonę. Musi we mnie być wskrzeszony ogień ewangelii, aby od niego inni mogli się zapalać - mówił w czasie konferencji ks. Łukasz Tkaczyk, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego sosnowieckiej kurii.

Jak zaznaczył, różaniec polega na rozważaniu tajemnic z życia Chrystusa i jest modlitwą medytacyjną. Oznacza to, że nie należy przywiązywać zbyt dużo uwagi do tego, co się mówi, ale raczej do tego, co się myśli.

Tak naprawdę w różańcu rozważa się ewangelię. Różaniec to czysta ewangelia – mówił ks. Tkaczyk. Dodał także, że podobnie, jak w ewangelii, tak i w różańcu centrum stanowi Chrystus.

Oprócz konferencji w programie spotkania znalazł się czas na nabożeństwo różańcowe, możliwość spowiedzi oraz Mszę, w czasie której kazanie wygłosił ks. Mariusz Dydak.

- Maryja uczy nas przeżywania naszego życia w ogromnym zaufaniu. Ona nie wszystko rozumie, ale ufa, że Pan Bóg jej nie zostawi. Nawet wtedy, gdy to wszystko, co ją dotyka, jest trudne i wymagające. W jej życiu też było miejsce na krzyż Jezusa – mówił ks. Mariusz Dydak.

Na zakończenie pielgrzymki zgromadzeni obeszli główny ołtarz w prezbiterium, oddając cześć Matce Boskiej Anielskiej. W tym roku zjazd odbył się na zaproszenie ks. Andrzeja Stasiaka po raz 17-sty.

Mikołaj Wójtowicz