Jaworzno: roraty z arcybiskupem

Data dodania: 2023.12.09

- Jesteśmy powołani do tego, by nasze życie było udane, a nie udawane – powiedział abp Adrian Galbas, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej w czasie Mszy roratniej w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w kolegiacie pw. śśw. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie.

Ks. Eugeniusz Cebulski, administrator parafii i prepozyt jaworznickiej kapituły kolegiackiej witając arcybiskupa w imieniu mieszkańców miasta, zapewnił o codziennej modlitwie za pasterza i diecezję. Dla abp Galbasa była to dopiero druga wizyta w najbardziej wysuniętym na zachód mieście ziemi krakowskiej.

W swoim kazaniu zauważył, że Niepokalane Poczęcie NMP, obok Wniebowzięcia, jest jednym z dwóch najważniejszych świat maryjnych w ciągu całego roku. Zaznaczył, że dogmat o poczęciu został ogłoszony stosunkowo niedawno, bo 170 lat temu. Dodał, że Bóg mógł zachować Maryję od grzechu pierworodnego, ponieważ dla Boga nie ma nic niemożliwego.

- Tak właśnie Bóg zrobił wobec Maryi. Dzisiejsza ewangelia używa słowa, wobec którego język polski całkowicie kapituluje. W oryginale znajduje się słowo κεχαριτωμένη - kecharitōménē. To jest taki czasownik, który mówi, że coś działo się od zawsze. Od samego początku, od rozpoczęcia czegoś. My mówimy skromnie po polsku „Jesteś pełna łaski”. Ale to znaczy „Ty od zawsze byłaś pełna łaski” – powiedział abp Adrian Galbas.

Zauważył także, że Maryję należy nie tylko podziwiać, ale i naśladować w zwyczajnym, codziennym życiu.

- Życie czyste to takie, które nie jest podwójne. Ktoś, kto ma czyste serce - to znaczy - ma jedno serce. Nie takie, które jest zależne od tego, w jakiej sytuacji się znajdzie. Ten nie jest podwójny lub wieloznaczny – powiedział abp Adrian Galbas.

Przywołał także obraz, na którym kobieca dłoń odsuwa od siebie teatralną, uśmiechniętą maskę. Pod wizerunkiem był podpis, który brzmiał „nareszcie w domu”. Zaznaczył, że jest to osoba, która przez cały dzień udaje kogoś innego.

- W życiu każdego z nas czystość będzie się realizowała w różny sposób, ale jest ona dla nas wspólna. Doświadczamy tego także w ostatnich tygodniach. Ile jest zgorszenia z powodu czyjegoś życia nieczystego! Ile ono wprowadza smutku i złości…  Pamiętajmy, jaki jest pożytek z życia czystego i ze starania się o własne, wewnętrzne piękno. Nie tylko pierwszych rodziców, ale także nas nieustannie atakuje zły duch. Po to, żebyśmy polubili życie nieczyste. Ale mamy w tym wszystkim orędowniczkę – Maryję – tłumaczył arcybiskup.

Dodał, że gdy walczymy z Bogiem – przegrywamy, a gdy jesteśmy jego sprzymierzeńcami – wygrywamy. Gdy anioł odszedł od Maryi – już do niej nie wrócił. Nastąpiło długie monotonne życie w Nazarecie, trudne sytuacje i doświadczenie codzienności bez anioła.

- Bądźmy pewni, że jeśli Panu Bogu, tak jak Maryja – mówimy „Tak, Ty wiesz najlepiej, Ty jesteś mądrzejszy” – to Bóg daje siłę, byśmy w naszym „tak” wytrwali – powiedział abp Adrian Galbas.

Niepokalane Poczęcie NMP to także święto patronalne Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich, które w ramach prowincji krakowskiej posługują w dwóch parafiach w Jaworznie oraz w jednej w Olkuszu.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz