Seminarium: Odpust ku czci św. Józefa

Data dodania: 2024.03.21

Wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie przeżywała uroczystość odpustową ku czci św. Józefa. Tego dnia odbyła się uroczysta Msza Święta.

We wtorek (19.03.) wspólnota seminaryjna obchodziła uroczystość św. Józefa. O godz. 17:00 odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Adam Nackowski wraz z księżmi przełożonymi.

Ksiądz Adam w swojej homilii odwołał się do czytań z uroczystości oraz przedstawił sylwetkę Świętego Józefa jako Męża Sprawiedliwego:

„Święty Józef znał prawo, jednak nie tylko, co do jego litery, ale przede wszystkim znał ducha prawa.”

Na zakończenie swojej homilii ks. Adam przypomniał seminarzystom:

„Józef zawierzył Słowu trzeba i nam zawierzyć Słowu, dać Bogu z siebie to, co Mu się należy, oddać się Jemu do Jego dyspozycji, nie zważając, czy po ludzku się nadaję, ale zwracając na to, co mówi Bóg. (…)

Bóg zawsze najpierw obiecuje i oczekuje naszej wolnej odpowiedzi, następnie gdy odpowiadamy Mu naszą wiarą, On zaczyna realizować obietnicę, daje nam to, dzięki czemu na prawdę będziemy szczęśliwi - jedynie trzeba Mu zawierzyć i iść na Jego Słowo, czyli wcielać je w życie. Perspektywa jest radosna, szczęśliwa. Wszystko zależy od tego, czy przyjmę wolę Bożą jak Józef.”

Po Mszy Świętej cała wspólnota seminaryjna udała się na uroczystą kolację, która odbyła się na seminaryjnym refektarzu.

Św. Józef Oblubieniec NMP jest jednym z patronów Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

kl. Jacek Sroka