Dąbrowa Górnicza-Gołonóg, Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego

TEL: 32 261 76 70 WEW. 47 LUB 25, 32 260 40 70

Liczba mieszkańców: 13 101

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu została ustanowiona 8 lipca 1675 r. przez biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebnickiego. Po przekazaniu administracji Zakonowi Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji Zakonnej św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię z Krakowa pierwszym proboszczem został o. Apolinary Sebastian Uchman OFMConv.

Pierwszy kościół został wybudowany w latach 1675-1678, a poświęcił (konsekrował) go 18 września 1678 r. biskup krakowski Andrzej Trzebnicki. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, m.in. w 1753 r., kiedy z inicjatywy ks. Jakuba Kapuścińskiego i biskupa krakowskiego Andrzeja Załuskiego dobudowano okazałą wieżę i w latach 1889-1890, gdy m.in. staraniem ks. Tadeusza Konarskiego dobudowano nawy boczne i przedłużono prezbiterium. Ponownego uroczystego poświęcenia (konsekracji) pw. Narodzenia NMP i św. Antoniego z Padwy 26 maja 1892 r. dokonał biskup kielecki Tomasz Kuliński.

Od 15 sierpnia 1951 r. biskup częstochowski powierzył administrację parafią Zakonowi Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji Zakonnej św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię z Krakowa. Umową z 13 czerwca 1994 r. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB przekazał parafię na stałe Franciszkanom.

Od momentu wybudowania w świątyni w 1721 r. trzeciego ołtarza ku czci św. Antoniego z Padwy datuje się szczególny kult świętego. Po ponownym poświęceniu (konsekracji) świątyni w 1892 r. i wybudowaniu nowej kaplicy oraz ołtarza w 1894 r. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB potwierdził kult świętego i 13 czerwca 1997 r. erygował sanktuarium św. Antoniego z Padwy. Przedmiotem kultu jest figura św. Antoniego ustawiona w bocznym ołtarzu i uznana przez czcicieli za łaskami słynącą.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. neorenesansowe wyposażenie wykonane w większości przez Stanisława Langmana oraz dekoracja malarska ścian i sklepień wykonana w latach 1889-1892 przez Piotra Nizińskiego.

Do parafii należą:

Ulice: Al. Piłsudskiego nr 31, 33, 70-99. Bema, Bratków, Cedlera, Działki, Dzieci Września, Gwardii Ludowej, Jaskrów, Kasprzaka nr 2 i 4, Kościelna, Krasickiego, Kwiatkowskiego, Laski, Łączna, Piecucha, Pogoria, III Powstania Śląskiego nr 1, 2, 3, 4, 7, Prusa, Sadowa, Storczyków, Swobodna, Szenwalda, Szewców, Szulca, Spisaka, Tiereszkowej, Tworzeń, Tysiąclecia nr 1,3, 5, Wybickiego , Zaplecze

Kaplice:

Kaplica w domu Zakonnym Braci Mniejszych Konwentualnych

Dom zakonny:

Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanie), 41-306 Dąbrowa Górnicza, ul. Kościelna 20

Święto patronalne (odpust parafialny):

13 czerwca – św. Antoniego z Padwy

8 września – Narodzenie NMP

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00 (oprócz VII i VIII), 18.00

W dni powszednie godz.: 8.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: o. Radosław Kramarski OFMConv.

Wikariusze: o. Krystian Żmuda OFMConv.

Katecheci: o. Daniel Książek OFMConv., o. Stanisław Maciaszek OFMConv., o. Piotr Wojnowski OFMConv.

Zakrystianin: br. Dariusz Kosturkiewicz OFMConv.

Emeryt: br. Piotr Daraż OFMConv.

Poprzedni proboszczowie od 1951 r.:

o. Apolinary Sebastian Uchman OFMConv., o. Ignacy Kazimierz Mucha OFMConv., o. Wiesław Jakub Pelc OFMConv., o. Cyryl Jan Nastalski OFMConv., o. Bogumił Władysław Stachowicz OFMConv., o. Marek Jan Hałambiec OFMConv., o. Dominik Jan Barcik OFMConv., o. Salezy Stanisław Kucharski OFMConv., o. Anicet Józef Sajek OFMConv., o. Zbigniew Roch Wojnar OFMConv., o. Sykstus Jan Koniarz OFMConv., o. Zenon Szuty OFMConv., o. Witold Kuźma OFMConv.

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

bp Jerzy Matulewicz OFMConv., o. Sylwester Miecznik OFMConv., o. Mateusz Micek OFMConv., o. Grzegorz Romański OFMConv., o. Michał Mordziołek OFMConv., o. Tomasz Mordziołek OFMConv.

Strona internetowa parafii: www.dabrowa.franciszkanie.pl