Sosnowiec, Parafia pw. św. Andrzeja Boboli

PARAFIA PW. ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

UL. SŁOWIAŃSKA 2/III

41 – 209 SOSNOWIEC

TEL. 32 299 86 06 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej od 16.00-17.00)

Liczba mieszkańców: 3 833

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu została ustanowiona 4 marca 1957 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Kiwacz.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny i proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu ks. Teofila Jankowskiego 18 sierpnia 1938 r. utworzono placówkę duszpasterską w formie ekspozytury. Pierwszym ekspozytem był ks. Jan Kiwacz. Powstanie placówki duszpasterskiej pod tym wezwaniem było związane z odbywającą się w tym czasie kanonizacją św. Andrzeja Boboli.

Teren pod budowę kościoła parafialnego zakupiono od firmy MODRZEJÓW-HANTKE. Ta sama Firma pomogła parafianom w przygotowaniu do potrzeb życia liturgicznego sali przy szkole na ul. Piłsudskiego 73. Przebudowana i gruntownie odnowiona "Sokolnia" została oddana z przeznaczeniem na kaplicę 31 października 1940 r.

Początkowo kościół miał znajdować się przy ul. Dalekiej 9, jednak zdecydowano się na bardziej centralną lokalizację i 16 stycznia 1959 r. wydano zezwolenie na rozpoczęcie robót budowlanych kościoła parafialnego przy ul. Moniuszki, Grabowej i Słowiańskiej. Prace ziemne rozpoczęto 10 czerwca 1959 r. Ze względu na kolejne decyzje urzędników prace były wstrzymywane i ostatecznie budowę w stanie surowym zakończono 18 października 1978r. Nad całością prac czuwał urzędujący od 1959 r. proboszcz ks. Józef Janson.

Kościół parafialny wzniesiono w latach 1975-1980, dzięki ofiarności wiernych i ogromnej zapobiegliwości ks. prałata Józefa Jansona. Od roku 2004 proboszczem parafii jest ks. Jacek Kmieć.

Do parafii należą:

Ulice: Daleka, Dziewicza, Chmielna, Grabowa, Jastrzębia, Jesionowa, Kotlarska, Królewska, Al. Mireckiego nr 10, 12, 18, 20, Moniuszki, Objazd, Od¬rodzenia, Pawia, Piłsudskiego nr 21, 25, 29, 65 69, Promyka, Słowiańska, Swobodna, Smolna, Władysława, Wiązowa, Wysoka nr 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25 i stare budownictwo nr 31-37

Święto patronalne (odpust parafialny):

16 maja - św. Andrzeja Boboli

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 10.30, 12.00, 18.0 (zimą 17.00)

W dni powszednie godz.: 18.00 (zimą 17.00), dodatkowo w środy i piątki 7.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Jacek Kmieć

Wikariusz: ks. Józef Oleksy

Poprzedni proboszczowie:

ks. Jan Kiwacz, ks. Józef Janson, Ks. Jerzy Barszcz