Sosnowiec, Parafia pw. św. Andrzeja Boboli

UL. SŁOWIAŃSKA 2/III

41 – 209 SOSNOWIEC

TEL. 32 299 86 06

(czynny od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej od 16.00-17.00)

Liczba mieszkańców: 4 077

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu została ustanowiona 4 marca 1957 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Kiwacz.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny 18 sierpnia 1938 r. utworzono placówkę duszpasterską w formie ekspozytury. Pierwszym ekspozytem był ks. Jan Kiwacz. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w kaplicy Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, a następnie w przystosowanej do celów liturgicznych sali drewnianej tzw. Sokolni – budynku Huty Milowice. Została ona pobłogosławiona w 1940 r. przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę.

W wyniku szkód górniczych nastąpiło uszkodzenie budynku, co zaowocowało rozpoczęciem starań o budowę nowej świątyni. Po uzyskaniu zezwolenia przez władze województwa 10 kwietnia 1974 r. przystąpiono do budowy nowego kościoła (w stanie surowym ukończony w 1978 r.). Został on wybudowany w latach 1975-1980, dzięki ofiarności wiernych i zaangażowaniu ks. Józefa Jansona.

Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 20 września 1981 r. dokonał biskup częstochowski Stefan Bareła.

Trwają prace przy upiększeniu i wyposażeniu wnętrza kościoła.

Do parafii należą:

Ulice: Daleka, Dziewicza, Chmielna, Grabowa, Jastrzębia, Jesionowa, Kotlarska, Królewska, Al. Mireckiego nr 10, 12, 18, 20, Moniuszki, Objazd, Od¬rodzenia, Pawia, Piłsudskiego nr 21, 25, 29, 65 69, Promyka, Słowiańska, Swobodna, Smolna, Władysława, Wiązowa, Wysoka nr 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25 i stare budownictwo nr 31-37

Święto patronalne (odpust parafialny):

16 maja - św. Andrzeja Boboli

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 10.30, 12.00, 18.0 (zimą 17.00)

W dni powszednie godz.: 18.00 (zimą 17.00), dodatkowo w środy i piątki 7.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Jacek Kmieć

Wikariusz: ks. Piotr Niedziela

Poprzedni proboszczowie:

ks. Jan Kiwacz, ks. Józef Janson, Ks. Jerzy Barszcz