Cieślin, Parafia pw. św. Stanisława BM

TEL: 32 642 60 65

Liczba mieszkańców: 1 300

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Stanisława BM w Cieślinie historią sięga odległych czasów. Po wybudowaniu obecnej świątyni pierwszym proboszczem w latach 1923-1925 został ks. Roman Pytlarz.

Jak głosi legenda w miejscu tym, gdzie dziś stoi kościół, odpoczywał w podróży po diecezji krakowskiej biskup Stanisław ze Szczepanowa. Po jego męczeńskiej śmierci, gdy wzrastał jego kult i sława, miejsce to zaczęto otaczać szczególną czcią, szczególnie 8 maja, kiedy mieszkańcy gromadzili się w liturgiczną uroczystość św. Stanisława BM.

Na miejscu istniejącej pierwotnie drewnianej kaplicy z kryptą, w latach 1919-1923, wybudowano obecny, murowany kościół. Jego uroczystego poświęcenia (konsekracji) w 1923 r. dokonał biskup kielecki Augustyn Łosiński.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. otoczona kultem drewniana, polichromowana figura Pięknej Madonny z XIV w., która w 1986 r. została wypożyczona do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (w zamian parafia otrzymała replikę). Staraniem wiernych i proboszcza ks. Leszka Kapeli 11 maja 2008 r. figura powróciła do kościoła parafialnego. Ponadto warto zauważyć liczne obrazy ks. Marcina Dubiela oraz usytuowany przed świątynią pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, autorstwa Józefa Siwonia.

Do parafii należą:

Miejscowości: Cieślin, Golczowice, Kolbark, Krzywopłoty

Kaplice filialne:

Kaplica pw. NMP Częstochowskiej w Krzywopłotach

Święto patronalne (odpust parafialny):

8 maja – św. Stanisława BM – niedziela po uroczystości

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 12.00, 16.00

W dni powszednie godz.: 18.00 (zimą 17.00);

W kaplicy w Krzywopłotach – w niedziele i święta godz. 10.00,

Prezbiterzy w parafii:

Administrator: ks. Mariusz Wróbel

Poprzedni proboszczowie:

ks. Roman Pytlarz, ks. Jan Zieliński, ks. Julian Lisowski, ks. Czesław Jeżewski, ks. Jan Zieliński, ks. Jan Opałacz, ks. Stefan Marzec, ks. Władysław Latała, ks. Marcin Dubiel, ks. Jerzy Król, ks. Ryszard Gąsior, ks. Leszek Kapela

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Paweł Pielka, o. Łukasz Nocoń

Kapłani pochowani na cmentarzu przynależącym do parafii:

ks. Jan Opałacz, ks. Marcin Dubiel, ks. Ryszard Gąsior

Strona internetowa parafii: www.parafia-cieslin.pl