Dzień w diecezji - 28 maja 2017

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w diecezji

Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przeprowadzi wizytację kanoniczną parafii św. Andrzeja w Olkuszu.

Niedziela Seminaryjna w dekanatach NMP Nieustającej Pomocy oraz św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie.

III dzień wiosennej sesji rekolekcyjnej Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu.

g. 7.15 rozpoczęcie pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej z kościoła parafialnego w Wojkowicach-Żychcicach.

g. 11.15 Msza św. w kościele św. Stanisława w Czeladzi w intencji środowiska lekarskiego i koncert muzyki chóralnej w ramach Festiwalu AVE MARIA.

g. 12 jubileuszowa Msza św. w Katedrze z okazji 50-lecia pobytu kard. S. Wyszyńskiego i abp K. Wojtyły w Sosnowcu w ramach obchodów milenium Chrztu Polski. Mszę św. poprzedzi koncert chóru Lutnia (g. 11.30).

g. 17.30 "Koncert dla mamy" w wykonaniu w wykonaniu filharmonii częstochowskiej w kościele Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach.

g. 18 Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak udzieli sakramentu bierzmowania w parafii św. Jacka w Sosnowcu.

g. 19 Festiwal AVE MARIA – koncert na Rynku Starego Miasta: Wojkowicki Zespół Bluesowy z Zakładu Karnego w Wojkowicach oraz Stanisław Soyka.

 

Rocznica sakramentu święceń:

1961 - ksiądz Stępień W.

1987 - ksiądz Chomik MI.

Majówka w Dąbrowie dzieci z Sułoszowej

Dzieci i młodzież należący do róż różańcowych w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej rozpoczęły miesiąc maj od odwiedzin braci Towarzystwa Ducha Świętego mieszkających w Dąbrowie koło Krakowa. Była to okazja do wspólnej modlitwy i zabawy. Była uczta duchowa, bo uczestniczyliśmy we Mszy św. i modliliśmy się litanią loretańską (zresztą tak głośno śpiewaną, że mieszkańcy Dąbrowy nie musieli wychodzić ze swoich domów, żeby wiedzieć, że bracia mają gości).

Czytaj więcej

Parafia Bukowno Bór Biskupi-video

Kasztelanka" dla "Serduszek" z Dobieszowic

Blisko 25 lat temu p. Magdalena Polak - katechetka ze szkoły w Dobieszowicach nie miała tak dalekosiężnych planów, by obchodzić w przyszłości jakiekolwiek jubileusze. W 1992 roku z małą grupką dzieci przygotowała oprawę wokalno-muzyczną I Komunii Świętej. Występ zrobił duże wrażenie na słuchaczach. Wtedy pojawiła się myśl, a może moglibyśmy śpiewać przy innych okazjach? Pomysłom p. Magdaleny patronował ówczesny proboszcz śp. ks. Marian Bogus. W kolejnych latach opiekę nad Zespołem roztoczył ks. Proboszcz Andrzej Bil, a obecnie wspiera duchowo ks. Wojciech Wosik.

Czytaj więcej

Nowa ewangelizacja: przez wypoczynek do Jezusa

Kuria Legionu Maryi pw. Matki Bożej Anielskiej z diecezji sosnowieckiej po raz trzeci zorganizowała ewangelizację pod hasłem "przez wypoczynek do Jezusa to znaczy Coś dla ducha i coś dla ciała". W dniach 19 maja o g.5 47 osób wsiadło do autokaru i wyruszyło na szlak pielgrzymi do miejscowości Vrbow na Słowacji. Słynie ona z posiadanego kąpieliska termalnego z leczniczą wodą bogatą w liczne związki mineralne.

Czytaj więcej

Zapraszamy na święcenia kapłańskie

W naszej diecezji trwa radość z 4 nowych diakonów (RELACJA), a już za tydzień odbędą się święcenia kapłańskie. 3 czerwca o g. 10, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak włączy do grona prezbiterów 6 diakonów wyświęconych w ubiegłym roku. Otaczajmy modlitwą przyszłych kapłanów, którzy do piątku przebywać będą na rekolekcjach. Oby ich życie stało się wykładnią ewangelicznych cnót oraz przysłużyło się do zbawienia wielu ludziom, z którymi zetkną się podczas kapłańskiej pracy!

Czytaj więcej

Jaworzno: biskup wyświęcił 4 diakonów

Grzegorz Fudro, Kacper Górski, Krzysztof Jabłoński i Łukasz Wawrzyniak - 4 kleryków naszego Seminarium zostało 27 maja wyświęconych na diakonów przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Uroczystość odbyła się w parafii św. Jana Kantego w Jaworznie-Niedzieliskach.

Czytaj więcej

Już za tydzień rodzinny festyn Caritas

Już za tydzień, w sobotę 3 czerwca, Caritas Diecezji Sosnowieckiej organizuje Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka, który odbędzie się przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu (ul. Skautów 1). Festyn wpisuje się w obchody jubileuszu 25-lecia diecezjalnej Caritas. Rodzinne świętowanie potrwa od g. 12 do g. 16, a jego inauguracją będzie Albertyński Bieg Szlakiem Papieskim, w którym uczestnicy będą mogli "wybiegać" jak największą liczbę chlebów dla potrzebujących.

Czytaj więcej

Konkursowy koniec maja

Tradycyjnie maj to czas rozstrzygnięć wielu konkursów religijnych, które co roku gromadzą wielu uczestników. W dniach 25-26 maja w trzech z nich - w Czeladzi, Dąbrowie Górniczej i Olkuszu - uczestniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Czytaj więcej

Caitas: filmowe podsumowanie 25-lecia

Z okazji Jubileuszu 25-lecia Caritas Diecezji Sosnowieckiej powstała produkcja filmowa, pozwalająca przenieść się w przeszłość, aby przypomnieć sobie początki narodzin diecezjalnej Caritas, a także śledzić rozwój dzieł miłosierdzia, które wypływają z miłości zarówno względem Boga, jak i człowieka. Film podzielony jest na trzy części: PLACÓWKI, AKCJE oraz WOLONTARIAT.

 

 

 


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.