Obchody 3 maja w Czeladzi

Data dodania: 2024.04.30

Trzeci Maja to piękne święto, w którym szczególnie czcimy Maryję jako Królową Polski. Z tej okazji w naszej parafii odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny. Przewodniczył jej gospodarz miejsca - ks. Jarosław Wolski. Wśród zebranych znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz powiatowych i miejskich, w tym burmistrz miasta Czeladź – Zbigniew Szaleniec. W świątyni nie zabrakło też przedstawicieli miejskich organizacji, ugrupowań oraz szkół wraz ze swoimi sztandarami. Patriotyczny charakter spotkania podkreślony został poprzez obecność służb mundurowych – policji, straży miejskiej, a także młodzieży z klasy mundurowej ZSOiT. Oprawą muzyczną spotkania zajęła się orkiestra miejska.

Homilia wygłoszona tego dnia poruszała problem jak najlepszego kształtowania naszego życia. Każdy człowiek, a także każdy naród powinien kształtować swój własny los, by jak najlepiej służyć innym, służyć społeczeństwu. Takim wyrazem kształtowania losów naszego kraju była Konstytucja 3 Maja. Jej twórcy złożyli swoje dzieło na ołtarzu, dając tym samym wyraz przekonaniu, że nie ma możliwości kształtowania praw państwowych bez Boga. Ówczesny papież przesłał twórcom konstytucji swoje błogosławieństwo.

Jednak kraj, który zostaje pozbawiony wolności, nie ma możliwości decydowania o sobie. Wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją stale zdobywać i tworzyć w mądrości. Dziś szczególnie zwracamy się do Królowej Polski, by uczyła nas być wolnymi i mądrymi. Nasza świątynia to sanktuarium patrona Polski – świętego Stanisława, który w swej mądrości nie wahał się wskazać rządzącym nieodpowiedniego korzystania z wolności. Oby współczesnym rządzącym nie zabrakło mądrości i poczucia sprawiedliwości dla dobra wszystkich ludzi i ku chwale samego Boga, a nasza Matka i Królowa zaniosła nasze modły przed tron Najwyższego.

Po zakończonej Eucharystii wszyscy uczestnicy przemaszerowali w uroczystym pochodzie na Plac Konstytucji 3 Maja, by złożyć kwiaty pod pomnikiem wzniesionym ku czci czeladzian poległych za wolność i niepodległość ojczyzny. Wszystko to przy dźwiękach orkiestry i śpiewie patriotycznych pieśni.

relacja: Agnieszka Babio & ks. Andrzej