Katedra: Liturgia Wigilii Paschalnej

Data dodania: 2024.03.30

Obrzędom nocy paschalnej w sosnowieckiej Katedrze przewodniczył ks. Jan Gaik, proboszcz bazyliki i prepozyt kapituły katedralnej.

- Ta świeca to symbol Chrystusa, Światłości świata. Słyszeliśmy w Orędziu Paschalnym” „niechaj jej płomień doczeka się wschodu słońca, tego Słońca, które nie zna zachodu, Jezusa Chrystusa”. Z tym światłem paschalnym stajemy przy ołtarzu, bo tu może być tylko jasność. Nie ma miejsca na mrok, na ciemność, na grzech skoro Chrystus zmartwychwstał – mówił w czasie kazania ks. Jan Gaik.

Dodał również, że w człowieku powinna się pojawić refleksja, co każdy uczynił ze swoim własnych chrztem.

- Dla wielu święta wielkanocne zamknęły się w koszyku wielkanocnych potraw. Dzisiaj kościoły były wypełnione. A jutro przyjdą do świątyń ci, którzy uwierzyli w Zmartwychwstałego Pana, ten cud stał się dla ich prawdziwą radością. I to jest wiara w Zmartwychwstałego Pana Przyjmiesz Chrystusa również po to, by dać świadectwo wiary żywej – tłumaczył ks. Gaik.

Obrzędy Nocy Paschalnej rozpoczęły się od liturgii światła przed bazyliką katedralną oraz uroczystej proklamacji Exultetu kilkukrotnie nawiązującego do upadku w raju. Następnie odbyło się czytanie pism Starego i Nowego Testamentu opisujących historię stworzenia i odkupienia z grzechu. Po zaintonowaniu hymnu Chwała na wysokości zabrzmiały dzwony i organy - pierwszy raz od czasu czwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Następnie w czasie liturgii chrzcielnej odśpiewano litanię do świętych, pobłogosławiono wodę i pokropiono nią wiernych. Nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Ta część ma przypominać chrzest, który gładzi grzechy oraz przeprowadza człowieka do nowego życia wyzwolonego z popełnionego grzechu w raju.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.