Jaworzno: uroczyste otwarcie ronda ks. Bajera

 Rondo u zbiegu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej i H. Kołłątaja w Jaworznie otrzymało niedawno imię ks. Juliana Bajera – kapłana niezwykle zasłużonego dla tego miasta. "W czasach, gdy "autorytetami" zostają celebryci osoba księdza proboszcza kontrastuje z nimi będąc przykładem do naśladowania" – mówi inicjator pomysłu Dawid Domagalski – radny, a zarazem wiceprezes jaworznickiego Klubu Inteligencji Katolickiej. 30 czerwca odbyła się ceremonia poświęcenia zamontowanych na rondzie tablic upamiętniających postać ks. Bajera z udziałem m.in. Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, ks. kanclerza Mariusza Karasia, jaworznickich proboszczów Eugeniusza Cebulskiego i Stanisława Dybla oraz władz miasta na czele z prezydentem Pawłem Silbertem.

"Był stanowczy, ale był też człowiekiem dialogu, choć nie ustępstw za wszelką cenę. To powodowało, że nawet osoby oddalone od nauki Kościoła postrzegały go prywatnie jako autorytet. Właśnie tego dialogu tak bardzo nam dzisiaj niestety brakuje" – tłumaczy radny Domagalski i dodaje: "ks. Bajer był postacią związaną w sposób szczególny z Jaworznem przez 30 lat. Budowniczy, inicjator działań społecznych, patriota, a nade wszystko duszpasterz oddany do ostatnich chwil swego życia Jaworznu zasługuje na upamiętnienie, jako przykład do naśladowania dla kolejnych pokoleń".

Ks. Julian Bajer urodził się w 1928 r. w Wiśniowej (powiat myślenicki, województwo małopolskie). Od czerwca 1979 r. aż do przejścia na emeryturę w sierpniu 2004 r. był najpierw administratorem, a następnie proboszczem kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie. Dzięki jego staraniom dokończono przebudowę kościoła – otynkowano go, położono posadzkę, zbudowano wielki ołtarz oraz jeden z największych witraży w Europie. Wspaniale zasłużył się także dla genealogii mieszkańców miasta – przez trzy lata tłumaczył z łaciny i przepisywał księgi metrykalne od XVI do XIX wieku. Jedną z jego pasji była muzyka – komponował, grał na gitarze, skrzypcach i organach. Znał także osobiście Jana Pawła II. Ks. Bajer zmarł 14 stycznia 2009 r. w wieku 81 lat. W ostatniej drodze na Cmentarz Pechnicki, gdzie spoczywa, towarzyszyło mu ok. półtora tysiąca jaworznian.

FOTO: UM Jaworzno

 

JulianBajer2


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.