Zmarł biskup Kazimierz Ryczan

W nocy z wtorku na środę 13 września zmarł biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan. Miał 78 lat. Zmarł po ciężkiej chorobie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy koło Przemyśla, w rodzinie Stanisława i Joanny. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Żurawicy, a potem do II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu.

W 1956 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia prezbiteratu przyjął 16 czerwca 1963 r. w Przemyślu z rąk bp. Franciszka Bardy. Po święceniach posługiwał kolejno w parafii Szebnie, a potem w Rzeszowie. Następnie został skierowany na studia specjalistyczne na KUL. Po ich ukończeniu pracował, jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, a w 1976 r. został pracownikiem naukowym KUL. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i został powołany na Kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL.

Dnia 17 lipca 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem Diecezji Kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Franciszka Macharskiego oraz abp. Edwarda Nowaka i bp. Mieczysława Jaworskiego. Ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach miał miejsce 11 września 1993 r.

W Konferencji Episkopatu Polski był m.in. członkiem Rady Stałej i Rady Naukowej, a także delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. 11 października 2014 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego kieleckiego. Następnie do 28 listopada 2014 r. bp Kazimierz Ryczan był administratorem apostolskim diecezji kieleckiej do czasu objęcia urzędu ordynariusza diecezji przez bp. Jana Piotrowskiego.

Program uroczystości pogrzebowych:

W poniedziałek 18 września o godz. 16 ciało zmarłego biskupa zostanie przywiezione do Domu Biskupiego przy ul. Jana Pawła II, skąd nastąpi przeprowadzenie zwłok do bazyliki katedralnej w Kielcach. Tam o godz. 17.00 odbędzie się Msza św. żałobna pod przewodnictwem abp. Stanisława Dziwisza. Do godziny 21 potrwa czuwanie w bazylice, z udziałem m.in. prezbiterów diecezji kieleckiej, sióstr zakonnych, alumnów Wyższego Seminarium Duchownego, grup modlitewnych i wspólnot oraz wiernych.

We wtorek o godz. 13. 30 nastąpi przewiezienie ciała do kościoła seminaryjnego Trójcy Świętej. O godz. 14.00 – ciało bp. Ryczana zostanie przetransportowane do bazyliki katedralnej. Tam o godz. 15.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

Ciało zmarłego biskupa Kazimierza Ryczana spocznie w krypcie biskupiej w podziemiach bazyliki kieleckiej.

tekst: KAI
FOTO: diecezja kielecka