Będzin, Parafia pw. Świętej Trójcy

TEL: 32 267 39 85

Liczba mieszkańców: 3 670

Rys historyczny:

Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie pochodzi z 1308 r., a potwierdzeniem tego jest dokument wymieniający plebana będzińskiego Goćwina występującego w procesie przeciwko biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie. Niewątpliwie parafia istniała wcześniej. Najstarsza pisana wzmianka o Będzinie pochodzi z 1301 r. i wymienia sołtysa wsi, Stanisława. Znany jest też, datowany na 1358 r., przywilej lokacyjny Kazimierza Wielkiego oraz pochodzące z 1434 r., m.in. porozumienie w sprawie zwalczania nadgranicznych rabusiów, zawarte pomiędzy Panami śląskimi – książętami: opolskim Bernardem, raciborskim Mikołajem, cieszyńskim Wacławem i oświęcimskim Wacławem i krakowskimi – biskupem Zbigniewem Oleśnickim oraz kasztelanem i starostą krakowskim Mikołajem z Michałowa.

Murowany kościół, wybudowany ok. 1364 r. w obrębie grodu obronnego, pierwotnie posiadał cechy gotyckie, a w wyniku rozbudowy nabrał cech barokowych. W II połowie XVI w. świątynia została przejęta przez Arian za sprawą kasztelana będzińskiego Jana Firleja. W tym okresie wierni gromadzili się w wybudowanej drewnianej kaplicy pw. św. Tomasza Becketa, usytuowanej poza murami miasta. W XVIII w. wzniesiono na jego miejscu murowany kościół. Powstał on z inicjatywy będzińskiego proboszcza ks. Wawrzyńca Hachulskiego, przy pomocy finansowej hrabiego Edwarda Raczyńskiego, a przebudowano go w 1834 r. staraniem ks. Piotra Spiry.

Świątynia parafialna, ograbiona i spalona w czasie najazdu Szwedów oraz wielokrotnie rozbudowywana, została zwrócona katolikom. W XVIII w. z fundacji rodu Mieroszewskich z Gzichowa dobudowano kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej, a w XIX w. z inicjatywy ks. Leopolda Dobrzańskiego kaplicę Serca Jezusowego, nową zakrystię i tzw. „babiniec".

We wnętrzu na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie, w tym m.in. ołtarz główny z obrazem „Święta Trójca" autorstwa Michała Stachowicza, współczesna Droga Krzyżowa malowana przez Andrzeja Kowalskiego. Na balustradzie chóru muzycznego można podziwiać odtworzone w 2011 r. zaginione portrety Wojciecha i Doroty Mieroszewskich.

Do parafii należą:

Ulice: Browarna, Brzozowicka, Czeladzka, Góra Zamkowa, Górna, Grobla. Jasna, Joselewicza Berka, Kamienne Schodki, Kochanowskiego, Kołłątaja nr 12-52 i 55-57. Małachowskiego nr 2-28 i 1-19, Modrzejowska nr 2-48, 1-59, Moniuszki, Piłsudskiego nr 2-16, 1-19, Plac 3 Maja, Plac Kazimierza Wielkiego, Plebańska, Podzamcze, Podwale, Polna. Potockiego, Reja, Rybna, Rybny Rynek, Sączewskiego, Sierakowskiego, Spokojna, Sportowa, Świerczewskiego, Teatralna, Tuwima, Zamkowa, Zawale, Żeleńskiego Boya.

Święto patronalne (odpust parafialny):

Najświętszej Trójcy

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 7.00, 9.00, 11.00, 12.30, 18.00 (od X do II 17.00), w wakacje godz.: 9.00, 11.00 i 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00 (w październiku 17.30, od XI do II 17.00), w wakacje godz.: 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Andrzej Stępień

Wikariusze: ks. Sławomir Woźniak

Poprzedni proboszczowie:

ks. Goćwin, ks. Wojciech Januszkiewicz, ks. Andrzej Dudkiewicz, ks. Stanisław Grygrewicz, ks. Jan Kotulecki, ks. Wojciech Ciołkiewicz, ks. Wojciech Piolkiewicz, ks. Jakub Sobczykiewicz, ks. Józef Uniszowski, ks. Michał Kwiatkowski, ks. Stefan Rokossowski, ks. Wawrzyniec Hachulski, ks. Piot Spira, ks. Tomasz Łatkiewicz, ks. Franciszek Wiśniewski, ks. Antoni Witmański, ks. Ludwik Czerniański, ks. Leopold Dobrzański, ks. Teodor Czerwiński, ks. Jan Kubicki, ks. Andrzej Hołociński, ks. Aleksander Bubel, ks. Bronisław Piasecki, ks. Antoni Zimniak, ks. Tadeusz Peche, ks. Mieczysław Zawadzki, ks. Wacław Wiciński, ks. Kazimierz Szwarlik

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Marian Duda, ks. Grzegorz Maciejewski, ks. Włodzimierz Skoczny, ks. Antoni Mańka, ks. Krzysztof Błaszkiewicz, ks. Donat Manterys, s. Barbara Duda (nazaretanka)