Bobrowniki, Parafia pw. św. Wawrzyńca

TEL. 32 287 41 53

Liczba mieszkańców: 2 943

Rys historyczny:

Parafia pw. Wawrzyńca w Bobrownikach została ustanowiona 10 marca 1904 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Marian Rykowski.

Terytorialnie Bobrowniki od XII w. przynależały do parafii pw. św. Małgorzaty w Bytomiu, następnie od 1277 r. do 1820 r. do parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu, a od 1821 r. do parafii pw. Wszystkich Świętych w Siemoni.

Pierwszy, drewniany kościół z 1669 r., był wielokrotnie restaurowany i przebudowywany, m.in. w 1888 r., według projektu Waligórskiego z Będzina. Dobudowano m.in. drugą nawę z dwuspadowym dachem oraz dwie wieże nakryte hełmami. Budowla wzniesiona na murowanym fundamencie, w konstrukcji zrębowej, posiada silnie wydłużone prezbiterium z zakrystią od południa. W jego wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. barokowe wyposażenie, polichromia wykonana przez Jana Seweryna Sokołowskiego w latach 1914-1915 oraz rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVII w.

Obecny kościół wybudowany został w latach 1993-2004 i uroczyście poświęcony (konsekrowany) 9 maja 2004 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Akacjowa, Krótka, 1 Maja, Polna, Sienkiewicza, Strażacka, Teligi, Topolowa, Wyzwolenia

Święto patronalne (odpust parafialny):

10 sierpnia – św. Wawrzyńca – niedziela przed uroczystością

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 16.00

W dni powszednie godz.: 16.30 i 17.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Leszek Łuszcz

Wikariusz: ks. Paweł Majewski

Poprzedni proboszczowie:

ks. Marian Rykowski, ks. Piotr Jezierski, ks. Leon Olczakowski, ks. Władysław Marcinkowski, ks. Ludwik Dudek, ks. Stanisław Szmeja, ks. Wacław Chmielarski, ks. Ryszard Migocki, ks. Stanisław Faber