Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał!

"Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań" - tekst z brewiarzowej homilii na Wielką Sobotę oddaje nastrój tego dnia. W kościołach na ten czas centrum staje się nie ołtarz, ale grób Pański i królujący w nim Najświętszy Sakrament przesłonięty jeszcze welonem, jak całunem. Jednak wieczorna Msza Święta Wigilii Paschalnej rozpoczyna już przeżywanie zmartwychwstania – to liturgia niedzielna przypominająca świętą noc, w której Bóg pokonał noc śmierci.

W czasie Mszy św. odbywa się poświęcenie ognia, paschału i wody oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Liturgii w Katedrze przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

FOTO: kl. Wojciech Jarczyk

 

Tradycyjnie Msza św. z procesją rezurekcyjną odbyła się w Katedrze w Niedzielę Zmartwychwstania o g. 6.00. "Ileż to razy nadmiernie zamartwiamy się różnymi sprawami, chociaż Pan Jezus upominał: Nie troszczcie się zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (...) Pokładajmy więc naszą ufność w Panu Bogu i żyjmy bez lęków, bo przecież Bóg pragnie dobra dla każdego człowieka" - przypomniał Biskup w homilii. "Dla ludzi z tamtych czasów, ale także ‒ jak widzimy ‒ dla wielu współcześnie żyjących, niewyobrażalne okazuje się uwierzenie w fakt, że ktoś pokonał śmierć, której podlegają wszyscy ludzie. I choćby na świecie było wielu takich, to nie zmienia to prawdy, że Jezus Chrystus ją zwyciężył. Zmartwychwstanie Jezusa jest dla nas najważniejszym potwierdzeniem Jego boskości i dowodem na to, że wszystko, czego nauczał, było prawdą. (...) Pusty grób Jezusa Chrystusa zmienia nasze spojrzenie na perspektywę śmierci, do której już nie należy ostatnie słowo. Tenże pusty grób jest dla nas znakiem nowego życia, i to nie tylko dla Jezusa, ale dla każdego człowieka" - dodawał hierarcha.

FOTO: Piotr Lorenc


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.